نانو محک بهبود
نگاهی بر مدیریت منابع آب در ایران/ آینده‌پژوهی آب با تأکید بر دانش ضمنی ایرانیان

نگاهی بر مدیریت منابع آب در ایران/ آینده‌پژوهی آب با تأکید بر دانش ضمنی ایرانیان

منبع خبر: پایگاه خبری تحلیلی آب ایران         

پایگاه خبری تحلیلی آب ایرانبی‌توجهی به ظرفیت‌های واقعی کشور درباره توسعه سطح زیر کشت کشاورزی از بعد ظرفیت منابع آب قابل ‌تخصیص به این بخش، از اشتباهات ما در مدیریت منابع آب است. اشتباه دوم و تأثیرگذارتر از اشتباه اول وقتی صورت گرفته است که برای پاسخ‌گویی و مدیریت تقاضا برای چنین توسعه‌ای، رویکرد عرضه هرچه‌بیشتر آب انتخاب شده؛ بنابراین احداث بی‌محابای تأسیسات مهار و ذخیره‌سازی آب و همچنین فشار بر منابع آب زیرزمینی، در دستور کار قرار گرفته است. به‌عبارت‌دیگر تفکر حاکم بر تأمین این تقاضا بر این اساس استوار بوده که می‌توان با تکیه بر «پول و تکنولوژی» هر تقاضایی را پاسخ داد.

پریسا سلامی: موضوع بحران مدیریت منابع آب در ایران و چالش‌های پیش رو در وضعیت آب در کشور، از منظر کارشناس محیط‌زیست ، جامعه‌شناس و فعال صنعت آب در میزگردی در «فدراسیون صنعت آب » بررسی شد. «فریدون خزاعی» ، دبیر کل فدراسیون صنعت آب ایران که تحصیل‌کرده رشته راه و ساختمان در مقطع کارشناسی ارشد از دانشکده فنی دانشگاه تهران است، «کاوه فرهادی»، عضو هیئت‌علمی دانشگاه و پژوهشگر حوزه‌ی مدیریت تکنولوژی و آینده‌پژوهی و تحلیلگر اجتماعی و«سعید طالع شایان»، پژوهشگر پژوهشکده‌ی سیاست‌گذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه شریف که تحصیل‌کرده‌ی رشته‌ی مدیریت منابع آب در مقطع کارشناس ارشد است، درباره مسائلی چون عوامل بروز بحران آب ، آینده‌پژوهی آب در ایران و تأثیر سدسازی بر بحران آب  سخن گفتند.

در میزگردی که پیش رو دارید تلاش بر این بوده است که علاوه بر طرح و بررسی به وجود آمدن بحران آب راهکارهایی برای بهبود وضعیت مدیریت آب در آینده ارائه شود.

* از نظر شما وضعیت منابع آب در ایران به چه شکلی است و بحران آب در ایران چقدر جدی است؟ آیا بحران به معنای واقعی کلمه وجود دارد در ایران؟ البته وقتی از وقوع بحران آب صحبت می‌شود به مفهوم این است که وجود آن مفروض واقعی است و صرفاً به‌ این پرداخته خواهد شد که آیا می‌شد با اتخاذ تدابیر لازم از وقوع آن اجتناب و پرهیز کرد و یا از دامنه آثار و تبعاتش کاست؟ درحالی‌که هنوز افراد یا حتی نهادهایی در کشور هستند که به این واقعیت ملموس باوری ندارند و آن را یک نوع توهم و ساخته‌وپرداخته آمار و اطلاعات نادرست از سوی نهادهای مسئول قلمداد می‌کنند.در نهایت در این بحران مقصر اصلی چه کسانی هستند مردم یا دولت؟آیا بحران آب یک بحران مدیریتی است؟

خزاعی: کشور ما از قدیم‌الایام همیشه به عنوان کشوری خشک بوده است و کشور کم آبی هستیم و برای همین هم بوده است که در روزگاران گذشته تدابیر ویژه و جالبی اندیشیده شده است. اتفاقاً ما هم در طول تاریخ گذشته مدیریت منابع خوبی داشتیم به عنوان مثال قنات‌ها که در دست مردم بوده و خودشان لایروبی و بازسازی و تقسیم می‌کردند و معروف بوده است که چه کسی چند سنگ آب دارد . هم‌چنین سازه‌هایی که در ایران ساخته شده است مثل پل خواجو که اصلاً پل نیست و به اصطلاح آب افشان هست که برای توزیع آب ایجاد شده است و در اصفهان اگر نگاه کنیم نهرهایی در تمام محلات جاری است و این نشان می‌دهد که آب در تمامی محلات توزیع می‌شده است. بنابراین مردم ایران قدر و قیمت آب را می‌دانستند و با محدودیت آن آشنا بودند و آن را مدیریت می‌کردند.این فاز اول ماجراست؛ فاز دوم قضیه این است که بدشانسی آوردیم و به خشکسالی خوردیم و میزان باران و نزولات آسمانی لازم را در زمستان نداریم و آن برف‌های سنگین گذشته را نداریم مضاف به این که بله در سال‌های اخیر مدیریت لازم و کافی نشده است. بسیاری از کشورها هنوز آب کافی دارند اما از الان آن را مدیریت می‌کنند ولی ما این کار را نکردیم و در برنامه‌ریزی خیلی باهوش نبودیم و دورنگری نداشتیم. کم بودن باران را با افزایش جمعیت در نظر نگرفتیم و نگفتیم اگر جمعیت دو برابر شود میزان آب دو برابر نخواهد گشت ولی به اعتقاد من آب فرآورده یا محصولی است که باید همه به آن نظر داشته باشند و کار بخش مشخص نیست و باید بین مردم و دولت هماهنگی باشد و کلیه‌ی ذی‌نفعان مثل کشاورزان و … در حقیقت چیزی نیست که به آب بستگی نداشته باشد.

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود