نانو محک بهبود
نیروگاهی که در استفاده از پساب فاضلاب برای تولید برق الگو شد

نیروگاهی که در استفاده از پساب فاضلاب برای تولید برق الگو شد

مرجع خبر: تسنیم   

 

مجموعه وزارت نیرو اعم از شرکت تولید نیروی برق حرارتی و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در حال برنامه ریزی به منظور استفاده از الگوی بازچرخانی پساب تصفیه شده فاضلاب در نیروگاه شهید مفتح همدان برای دیگر نیروگاههای حرارتی کشور هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نیروگاه هزار مگاواتی شهید مفتح همدان که با احداث برج های خشک و تغییر ساختار سیستم های خنک کننده از تَر به خشک اقدام به صرفه جویی در مصرف آب نیروگاه کرده است، به منظور کاهش استفاده از منابع آب زیرزمینی به بهره گیری از پساب تصفیه شده فاضلاب شهر همدان روی آورده است.

استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب در واحدهای حرارتی تولید برق برای نخستین بار در نیروگاه شهید مفتح همدان با ظرفیت انتقال پساب تا 15 میلیون متر مکعب در سال اجرایی شده است.

«امیر نریمانی» مدیرعامل نیروگاه شهید مفتح همدان در این خصوص به تسنیم گفت: در سال 92 با حضور وزیر نیرو طرح انتقال پساب تصفیه خانه همدان به نیروگاه شهید مفتح کلید خورد و در سال 93 قرارداد آن با شرکت آب منطقه ای همدان به امضا رسید.

وی افزود: تصفیه خانه همدان تا اینجا فاصله حدود 47 کیلومتری دارد و خط لوله ای به طول 43 هزار و 700 کیلومتر به قطر 900 میلیمتر به منظور انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب شهر همدان به این نیروگاه نصب شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه "این طرح به نحوی طراحی شده که بدون نیاز به هر گونه پمپاژی، آب به نیروگاه می رسد"، گفت: در برخی نقاط برای اینکه این اختلاف ارتفاع حفظ شود خط لوله به نقطه ای پایین تر برده شده است

وی ادامه داد: تصفیه خانه ها استانداردهایی که مورد نظرشان است، استانداردهای زیست محیطی است، این استانداردها قابل استفاده برای صنعت نیست، چرا که پارامترهای مناسب آب برای صنعت به خصوص برای نیروگاه ها ایجاب می کند که پارامترهای شیمیایی در حد میلیونیوم اندازه گیری و کنترل شود؛ از اینرو برای استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب شهر همدان نیاز بود تا شرکت آب و فاضلاب استان، تغییراتی در تأسیسات این تصفیه خانه ایجاد کند، به نحوی که پارامترهای نهایی پساب تصفیه شده فاضلاب متناسب برای استفاده آن در صنعت باشد.

نریمانی با اشاره به اینکه "اینکار برای اولین بار در کشور انجام شده"، گفت: می بایست بخش دیگری از تصفیه خانه تکمیلی داخل نیروگاه ایجاد می شد تا نیروگاه بتواند به جای آب چاه از پساب نیمه تصفیه شده استفاده کند.

وی افزود: تمامی این کارها در زمانی حدوداً 6 ماهه انجام شد و توانستیم با تغییراتی که در داخل و خارج نیروگاه و همچنین در تصفیه خانه فاضلاب شهر همدان انجام دهیم، در تابستان سال 94 با ظرفیت کم، انتقال پساب به نیروگاه شهید مفتح همدان را محقق کنیم و تولید نیروگاه را مقداری افزایش دهد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: میزان تولید برق نیروگاه شهید مفتح همدان که در سال 93 به میزان 2.5 میلیون مگاوات بود در سال 94 با انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب شهر همدان و همچنین احداث برج خشک در واحد اول در مجموع به 3.7 میلیون مگاوات رسیده و پیش بینی شده تا بتوانیم در مجموع در سال 95 به تولید 5 میلیون مگاوات برق برسیم که  این برنامه در صورت تحقق یک موفقیت بزرگ برای نیروگاه شهید مفتح به حساب می آید و کمک زیادی برای صنعت برق کشور خواهد بود.

وی ادامه داد: خوشبختانه در سال 95 تصفیه خانه همدان موفق شد پارامترهای شیمیایی را با انجام اقداماتی بسیار فنی و پیچیده کاملا کنترل کند و الان به هر مقدار آبی که نیاز داشته باشیم برای برج های تر قادر است تحویل دهد.

مدیرعامل نیروگاه شهید مفتح همدان با بیان اینکه "اکنون در هر شبانه روز 25 هزار متر مکعب پساب از تصفیه خانه شهر همدان دریافت می کنیم"، گفت: این میزان حدود 65 درصد از نیاز آبی نیروگاه را تأمین می کند، برج خشکی که در واحد اول نیروگاه احداش شده از مجموع نیاز آبی 4 واحد نیروگاه 15 درصد صرفه جویی ایجاد کرده و 20 درصدی که در تأمین آب کمبود داریم بخشی برای تولید آب مقطر است.

وی افزود: در حال حاضر برای تولید آب مقطر، آب مورد نیاز را از چاه تأمین می کنیم اما در حال طراحی تصفیه خانه ای در نیروگاه هستیم که بتواند کار تکمیلی تصفیه پساب را با تکنولوژی های روز دنیا انجام دهد و پساب در نیروگاه به حدی تصفیه شود که بتوانیم از آن آب مقطر هم تولید کنیم.

 

از اینرو، با تأمین 25 هزار مترمکعب آب مورد نیاز واحدهای حرارتی نیروگاه شهید مفتح همدان از پساب تصفیه شده فاضلاب در هر شبانه روز، به همین میزان از برداشت منابع زیرزمینی منطقه کاسته شده است.

 

«فرهاد شبیهی» مدیرعامل شرکت برق منطقه ای باختر نیز در این خصوص گفت: پروژه انتقال پساب به نیروگاه شهید مفتح همدان اولین و بزرگترین پروژه در نوع خود در کشور است که ظرفیت انتقال پساب تا 15 میلیون متر مکعب در سال را دارد.

وی افزود: با اجرای این طرح و هچنین طرح برج خشک، نیروگاه شهید مفتح در حوزه بازچرخابی آب در فرآیند تولید برق قرار گرفته که ضمن تولید برق اقتصادی، مطمئن ، پاک و پایداری شبکه سراسری برق اهتمام در صیانت از منابع آبهای زیرزمینی و محیط زیست نیز تحقق یافته است.

شبیهی بیان داشت: این طرح که به منظور تامین آب مورد نیاز نیروگاه به اجرا در آمده است نقش موثری در حفظ منابع آب زیر زمینی و صیانت از محیط زیست دارد.

مجموعه وزارت نیرو اعم از شرکت تولید نیروی برق حرارتی و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در حال برنامه ریزی به منظور استفاده از الگوی بازچرخانی پساب تصفیه شده فاضلاب در نیروگاه شهید مفتح همدان برای دیگر نیروگاههای حرارتی کشور هستند.

 

 

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود