نانو محک بهبود
يك فعال محيط زيستي بيان كرد: مازندرانی‌ها فاضلاب می‌نوشند

يك فعال محيط زيستي بيان كرد: مازندرانی‌ها فاضلاب می‌نوشند

احداث شبكه فاضلاب در شهر‌هاي ساحلي به فوريت در دولت و مجلس تاكيد شده بود اما اين فوريت هيچ دستاوردي براي اين شهر‌ها نداشته است. در حال حاضر در هيچ كدام از شهر‌هاي مازندران شبكه فاضلاب وجود ندارد و فاضلاب در دريا و رودخانه تخليه مي‌شود.

به‌گفته کارشناسان و فعالان محیط زیست کیفیت آب‌ آشامیدنی مازندران به‌گونه‌ای شده که اکنون می‌توان به‌جرات گفت مازندرانی‌ها فاضلاب می‌نوشند. داستان فاضلاب در مازندران با زباله‌ تفاوتی ندارد. یک روش بسیار ساده و آسان برای آن تعریف شده؛ هرکجا دستت رسید آن را می‌توانی رها کنی، حال می‌خواهد رودخانه باشد یا دریا هیچ فرقی ندارد.

صدر نشینی مازندرانی ها در سرطان گوارش
فاضلاب خانگی در مازندران ابتدا وارد چاه‌های جذبی می‌شود؛ چون سطح دسترسی به آب‌های زیر‌زمینی درحدود 40 سانتی‌متر است، پس از آن اندک فاضلابی که نتوانسته به سفره‌های زیرزمینی نفوذ کند توسط تانکرهایی به رودخانه یا دریا  منتقل می‌شود. همه‌ی این عوامل باعث شده تا مازندران بر سکوی نخست سرطان گوارش در کشور قرار گیرد.

هیچ شهری در مازندران شبکه فاضلاب ندارد
سهیل اولادزاد، فعال محیط زیست درباره معضل فاضلاب در مازندران گفت: احداث شبکه فاضلاب در شهر‌های ساحلی به فوریت در دولت و مجلس تاکید شده بود اما این فوریت هیچ دستاوردی برای این شهر‌ها نداشته است. در حال حاضر در هیچ کدام از شهر‌های مازندران شبکه فاضلاب وجود ندارد و فاضلاب در دریا و رودخانه تخلیه می‌شود.
تنها3 تصفیه‌خانه نیمه‌فعال در بابل، ساری و جویبار وجود دارد  که فقط درصدی از آب مورد نیاز جمعیت شهرها را پوشش می‌دهد و مابقی فاضلاب شهرها یا وارد آب‌های زیرزمینی می‌شود یا توسط تخلیه‌چی‌های فاضلاب چاه کشیده و در رودخانه‌ها تخلیه می‌شود. این فاضلاب‌ها با انواع و اقسام میکروب‌ها و انگل‌ها به دریا وارد می‌شود که طبق گفته  سازمان محیط زیست در سال گذشته 9 نقطه میکروبی در شناگاه‌های دریای خزر داشتیم .

تصفیه خانه هم دردی از فاضلاب دعوا نکرد
اولادزاد درباره تصفیه خانه بابل می‌گوید: تا سال گذشته فاضلاب وارد شده به این تصفیه خانه بدون انجام هیچ گونه مرحله تصفیه به رودخانه منتقل می‌شد. اینکار به دلیلی کمبود بودجه و خاموش بودن پمپ‌ها اتفاق می افتاد؛با ورود سازمان محیط زیست به این مسئله و نصب پایش آنلاین روی آن، در حال حاضر پمپ‌ها روشن هستند اما مشکل حوضچه لجن آن حل نشده است. لجن‌ها از حوضچه تخلیه و در خود محوطه رها می‌شود که موجب آلودگی‌های بسیاری شده است. وی هم چنین گفت:  چطور است که آب معدنی دماوند به دلیل آلودگی پلمب می‌شود اما مردم بابل با 400 هزار شهروند از آبی مصرف می‌کنند که در آن میکروب‌های انسانی است و هیچ مسئولی این مشکل را پیگیری نمی‌کند . تمامی فاضلاب هایی که در حجم بالا در مازندران تولید می‌شود در هیچ تصفیه خانه‌ای ریخته نمی‌شود و به آب‌های زیرزمینی که مردم از آنها استفاده می‌کنند، نفوذ می کند.

فاضلاب مطالبه مردم از مسئولان نبوده است
اولادزاد درباره سکوت مسئولان می‌گوید: تاکنون فاضلاب مطالبه مردم از مسئولان نبوده است. هنگامی که حتی بسیاری از مردم مازندران از نبود شبکه فاضلاب در شهرشان اطلاع ندارند چگونه می‌توان انتظار داشت که بحث فاضلاب در الویت مسئولان باشد. این مسئله درباره سمن‌های محیط زیستی نیز صدق می کند. بساری از اعضای این سمن‌ها ابتدایی‌ترین مسائل محیط‌زیستی را نمی‌دانند، چگونه می‌توانند پیگیر مشکلات محیط زیستی مانند فاضلاب که یک بحث تخصصی است، باشند. او می‌گوید: سازمان محیط زیست نیز عملا نتوانسته اقدامی برای حل این مشکلات داشته باشد، حتی در تنها موردی که می توانست کاری انجام دهد، کوتاهی کرد.
روزنامه قانون

ارسال خبر :خانم مریم نجاتی

 

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود