نانو محک بهبود
جشن حفاظت از منابع آب و اراده مهار بی‌بندوباری در مصرف آب

جشن حفاظت از منابع آب و اراده مهار بی‌بندوباری در مصرف آب

 در حاشیه جلسه شورای حفاظت از منابع آب که روز یکشنبه در دانشگاه کاشان برگزار شد و در این نشست فرماندار کاشان گفت: «شهرداری‌ها، سازمان عمومی و دولتی موظف هستند طی دو هفته آینده چاه‌های مجاز و منابع آبی مورداستفاده که امکان خارج کردن از مدار مصرف وجود دارد را به شورای حفاظت از منابع آب معرفی نموده تا به‌صورت رسمی و با حضور خبرنگاران، اصحاب رسانه و مطبوعات نسبت به پلمپ آن اقدام کرده و به‌عنوان جشن حفاظت از منابع آب مطرح نمائیم.» در این خصوص نکاتی چند قابل‌توجه به نظر می‌رسد:
۱-    دبیر این شورا رئیس اداره امور آب و رئیس این شورا فرماندار است، اما این نشست بدون دعوت از خبرنگاران برگزارشده و به نظر می‌رسد قصوری در این زمینه صورت گرفته است که برخورد و اطلاع‌رسانی در این مورد نشان از عزم فرماندار برای اجرایی شدن این سخنان بوده و گذشته از آن نشانه امیدبخشی برای بازگرداندن آب بی‌توجهی به مسئولیت مدیران، به جوی قانون مداری و رعایت حقوق در دوره مدیریت ایشان خواهد بود.
۲-    چنین سخنانی آن‌هم از زبان عالی‌ترین مقام دولتی در شهرستان دو دیدگاه را مطرح می‌کند، اول اینک این معضل از منظر رسمی به مرحله بحرانی رسیده است و دیگر اینکه سازمان‌های عمومی و دولتی متولی و متصدی به‌درستی عمل‌نکرده‌اند یا تا رسیدن به این مرحله توجهی به موضوع نداشته‌اند و این سؤال را مطرح می‌گردد که نهادهای متولی و مسئول تا الآن کجا بوده‌اند که به چنین مرحله‌ای رسیده‌ایم؟ چرا به انذارهای مطبوعات و رسانه و صاحب‌نظران توجهی نشده است؟ آیا در این خصوص اراده‌ای برای برخورد با کسانی که قصور کرده‌اند وجود دارد یا بازهم در مرحله حرف و سخن باقی خواهد ماند؟
۳-    پیشنهادی الزام کننده مبنی بربستن چاه‌های مجاز ظرف دو هفته موضوعی مهم را به ذهن متبادر می‌کند که آن‌هم برخورد با چاه‌های غیرمجازی است که سال‌ها آبی را که متعلق به آن‌ها نبوده را از دل زمین مکیده و هنوز هم به کار مشغول‌اند، چاه‌های غیرمجازی که حتی با کنتور حجمی هم محدود نشده‌اند!!؟
۴-    متولی آب‌های زیرزمینی در دشت کاشان اداره امور آب است که اعتقادی به بحران آب در این اداره وجود ندارد. سخن کوتاه اینکه آیا با چنین دیدگاهی می‌توان با بحران آب مبارزه کرد؟اداره-امور-اب---آب-کم-است
۵-    این خواسته سال‌هاست که حداقل در سایت خبری کاشان نیوز با گزارش‌های تصویری و خبری متعدد سعی در جلب نظر شهرداری و ادارات دولتی داشته است که صرفه‌جویی تنها متوجه شهروندان نیست، اما دریغ از یک پاسخ مدبرانه! حال اقدام و عمل را بگذاریم و بگذریم، البته نباید انصاف را فروگذاشت انتشار یک گزارش تصویری از هدرروی آب در بلوار شهید باهنر-روبروی سازمان آبفا- باعث شد که با پیگیری آبفا اصلاح اولین بلوار کاشان که ریزش آب به خیابان نداشته باشد بلوار باهنر باشد! اگرچه سال‌هاست که بلوارهای کاشان مسابقه هدر دادن آب گذاشته‌اند، از شهرداری که عامل اصلی اتلاف آب در کاشان است گذشته، جهاد کشاورزی سال‌ها قبل باید دخالت کرده و باسیاست گذاری صحیح مانع کشت بعض محصولات می‌شد. محصولاتی که آب را از دشت کاشان بلعیده و به خارج از آن می‌فرستد یا محصولاتی که رشد آنها آب زیاد نیاز دارند باید با تغییر الگوی کشت و سیاست‌های حمایتی و مشاوره‌ای تغییر می‌کرد، یا صدور مجوز استخرهایی ذخیره آب زمستانه در مناطقی که پایین‌دست آن‌ها نیاز به آب زمستانه داشته اقدام غلطی بود که کماکان ادامه دارد و … .
۶-    باید منتظر بود و دید در دو هفته آینده آیا عزم جدی فرماندار با عمل و حمایت و سخن شنوی شهرداری و نهادهای عمومی و دولتی همراه خواهد بود یا خیر

 

کاشان نیوز -سعید غلامیان

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود