نانو محک بهبود
 فرماندار تهران براي سال آينده اعلام كرد: احتمال جيره بندي آب در پايتخت

فرماندار تهران براي سال آينده اعلام كرد: احتمال جيره بندي آب در پايتخت

شرق: تبعات بحران کم آبي و بي آبي هرروز بيش ازپيش خود را نشان مي دهد، در جديدترين رويداد پيرامون اين مساله، روز گذشته فرماندار تهران با اشاره به اينکه امسال شاهد کاهش ۲۵درصدي بارندگي بوديم، گفت: «اگر براي سال ۹۴ در بخش آب و فاضلاب استان تهران تدبيري اتخاذ نشود، حتما آب جيره بندي خواهد شد.»
     به گزارش ايلنا، عيسي فرهادي صبح روز چهارشنبه در جلسه کميته برنامه ريزي شهرستان تهران گفت: «با توجه به مسايلي که در بخش آب و فاضلاب استان تهران مطرح است، بايد عنوان کنم که ما ۴۹درصد نسبت به رسيدن به نقطه مطلوب فاصله داريم و لازم است براي مناسب شدن وضعيت آب وفاضلاب استان تهران اقدامات لازم انجام شود.»
     وي با تاکيد بر کاهش ۲۵درصدي بارندگي در پايتخت، گفت: «قطعا روند کاهش بارندگي ادامه دارد و اگر براي سال ۹۴ در بخش آب و فاضلاب استان تهران تدبيري اتخاذ نشود، حتما آب جيره بندي خواهد شد. در اين زمينه بايد براي ۸۵۰ميليون مترمکعب فاضلاب توليدشده برنامه ريزي شود، در برخي از کشور ها شاهد اين هستيم که با اقدامات لازم، فاضلاب را به آب شرب تبديل مي کنند ما مي توانيم در شرايط فعلي کارهايي را انجام دهيم که حداقل اين فاضلاب براي بخش کشاورزي و صنعت قابل استفاده باشد. لازم است براي اين موضوع، وزارت جهاد کشاورزي و آب وفاضلاب استان تهران برنامه ريزي مناسبي انجام دهند. با مشکلات احتمالي اي که در سال آينده در بحث آب با آن مواجه مي شويم، اين برنامه ريزي ها لازم است.»
     سه روز پيش نيز بر اساس گزارشي که پايگاه اطلاع رساني دولت منتشر کرد، اسحاق جهانگيري، معاون اول رييس جمهور با توجه به گزارشات سازمان هواشناسي و وزارت نيرو مبني بر کاهش شديد ميزان بارش ها و وجود محدوديت در منابع آب براي سال ٩٤، از وزارت کشور خواست تشکيل ستادهاي بحران آب را با اولويت مساله خشکسالي در دستور کار قرار دهد.
     جهانگيري اين موضوع را در آخرين جلسه شوراي عالي آب که روز دوشنبه برگزار شد، اعلام کرد و افزود: «با توجه به شرايط کنوني، ستاد بحران کشور بايد مساله خشکسالي را به صورت عام و مساله آب شرب را به صورت خاص در سطح ملي دنبال کند و هشدارهاي لازم را براي صرفه جويي و استفاده بهينه از منابع آب به مردم بدهد.
     در آن جلسه که وزراي نيرو، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزي و رييس سازمان حفاظت محيط زيست نيز حضور داشتند، رييس سازمان هواشناسي کشور گزارشي از آخرين وضعيت بارش، دما و خشکسالي در ايران ارايه کرد و به ارايه توضيحاتي درخصوص درصد تغيير بارش استان هاي کشور، مقايسه بارش سال زراعي جاري با دوره مشابه زماني در سال گذشته و وضعيت خشکسالي ٢٣سال اخير کشور پرداخت. بر اساس اين گزارش، بر اثر کاهش بارش هاي کشور طي چندسال گذشته، بسياري از استان هاي کشور در سال آينده از لحاظ منابع آبي دچار محدوديت جدي خواهند بود و بايد با اعمال مديريت مناسب و صرفه جويي عملي در بخش هاي مختلف، زمينه عبور از اين وضعيت را فراهم کرد.
     در ادامه جلسه همچنين پيشنهاداتي از سوي وزارت نيرو براي پيشگيري از شرايط بحران در تابستان سال آينده مطرح شد که تشکيل ستاد مديريت خشکسالي در بخش آب شرب در استان ها، جداسازي شبکه آبياري فضاي سبز شهرداري ها از آب شرب و بهداشتي، تهيه، توزيع و نصب تجهيزات کاهنده مصرف آب براي مشترکان از جمله اين پيشنهادات بود که پس از بحث و تبادل نظر به تصويب رسيد.
     در همين حال، همزمان با برگزاري چهاردهمين نمايشگاه بين المللي محيط زيست در تهران که روز گذشته پايان يافت، در مناظره اي که با عنوان مديريت منابع آب برگزار شد، کارشناسان اعلام کردند سرانه آب در کشور در حال حاضر در مرز تنش قرار دارد و ظرف ۲۰سال آينده به مرز کمبود خواهد رسيد.
     عيسي بزرگ زاده معاون فني شرکت توسعه منابع آب و نيروي ايران در اين مناظره با بيان اين مطلب، افزود: مجموعه بارش کشور بيش از ۴۰۰ميلياردمترمکعب است که از اين ميزان، ۹۲ميلياردمترمکعب رواناب و ۲۵ميلياردمترمکعب آب هاي نفوذي و ۱۳ميلياردمترمکعب جريان هاي ورودي است. به گفته وي، ميزان آب هاي تجديدپذير در کشور را مي توان سالانه ۱۳۰ميلياردمترمکعب عنوان کرد. وي با بيان اينکه در حال حاضر ايران در مرز تنش آبي است، اظهار کرد: در حال حاضر سرانه آب براي هرنفر در سال در کشور هزارو٧٠٠مترمکعب تعريف شده در حالي که هزارو٧١٠مترمکعب مرز تنش آبي، هزارمتر مکعب مرز کمبود آب و سرانه ۵۰۰مترمکعبي به معناي فقر مطلق آبي در يک کشور است.
     معاون فني شرکت توسعه منابع آب و نيروي ايران با بيان اينکه ميزان بارش در کشور يکنواخت نيست، تصريح کرد: ۵۶درصد از بارندگي کشور در ۳۰درصد از مساحت کشور متمرکز شده است که اين نيز مشکلات و معضلات آبي کشور را دوچندان مي کند.
     وي با بيان اينکه سرانه آب تجديدپذير کشور نصف آسيا، يک نهم آمريکاي شمالي و يک چهارم متوسط جهاني است، تاکيد کرد: متوسط بارش در کشور حدود ۲۳۰ميليمتر است که از ۵۰ميليمتر در مناطق کويري تا هزارو٦٠٠ميليمتر در استان گيلان متغير است. ۲۸درصد پهنه کشور يعني يک سوم مساحت آن بارندگي کمتر از صدميليمتر دريافت مي کنند.
     وي تصريح کرد: يعني در حقيقت کشور ايران هم از نظر ميزان بارش و هم از نظر توزيع مکاني و توزيع زماني به گونه اي است که جزو کشورهاي خشک جهان تقسيم بندي مي شود، اما متاسفانه مردم ايران به خشکسالي عادت ندارند. معاون فني شرکت توسعه منابع آب و نيروي ايران با بيان اينکه حتي در دورافتاده ترين مناطق کشور آبي که براي شرب مصرف مي شود، با آب بهداشتي و آبي که براي آبياري باغچه استفاده مي شود يکسان است، تصريح کرد: درحال حاضر ميزان مصرف هرنفر بين هزارو٥٠٠تا هزارو٨٠٠مترمکعب است که به نظر مي رسد عدم مديريت مصرف منابع آب مهم ترين معضل کمبود آب در کشور درحال حاضر است.
     وي با بيان اينکه درحال حاضر ۹ميلياردمترمکعب کسري مخزن در منابع آب زيرزميني وجود دارد، يادآور شد: اين در حالي است که همچنان ميزان برداشت از اين منابع به شدت در حال افزايش است.
     به اين بخش از تبعات بحران کم آبي و بي آبي بايد مساله خشک شدن رودخانه ها و تالاب ها و درياچه هاي کشور و همچنين ته کشيدن سفره هاي آب زيرزميني را نيز بايد اضافه کرد، همه اين موارد خود آثار و عواقبي مانند کاهش رطوبت خاک و بروز پديده ريزگرد در کشور را دارد که در روزهاي گذشته مردم استان هاي خوزستان و سيستان وبلوچستان چندروزي آن را تجربه کردند. در صورت تداوم اين وضعيت، بروز چنين مشکلي در ديگر نقاط کشور به خصوص در مناطق مرکزي مانند تهران، اصفهان، شيراز، سمنان و... نيز قابل پيش بيني است.

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود