نانو محک بهبود
آغاز به کار گشت حفاظت از منابع آب/ تشکیل شعب ویژه دادگاه آب

آغاز به کار گشت حفاظت از منابع آب/ تشکیل شعب ویژه دادگاه آب

یک مقام مسئول در وزارت نیرو با تاکید بر لزوم تشکیل شعب ویژه رسیدگی به تخلفات بخش آب در دادگاه ها گفت: این اقدام می تواند منجر به تقویت گشت و بازرسی منابع آب کشور شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، جواد ميبدي گفت: در صورت تصویب و اجرای نظام مهندسی آب در کشور، می‌توانیم شاهد کاهش چالش‌ های حفاظت از منابع آب باشیم.

مديركل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو اظهارداشت: در سال 1386 نظام مهندسی آب تعریف و تدوین و به دولت نیز ارسال شد اما از آنجایی که قرار بود نظام مهندسی در کشور به‌ صورت کلان نگارش شده و موضوع‌هایی مثل آب، محیط زیست و غیره در آن به‌ عنوان زیرمجموعه دیده شود، در عمل مسکوت ماند.

وی ادامه داد: در یکسال اخیر با دیدگاه و حمایت‌هایی که در بخش آب به‌ وجود آمده، تدوین و اجرای نظام مهندسی آب دوباره قوت گرفته است که امیدواریم در دولت و مجلس به تصویب برسد.

میبدی امضای تفاهم‌نامه بین بخش آب و کشاورزی را در کشور مثبت و اثرگذار توصیف کرد و افزود: این تفاهم‌نامه الزام‌هایی برای بخش آب از جمله نصب کنتور هوشمند برای چاه‌ها و جلوگیری از اضافه برداشت و برای بخش کشاورزی اصلاح الگوی کشت را به‌ دنبال دارد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو تاکید کرد: براساس مصوبه‌های شورای‌ عالی آب، وزارت نیرو مکلف شده تا آب تجدیدشونده کل کشور را محاسبه و تخصیص آب بخش کشاورزی را به‌ذصورت دقیق مشخص کند.

مديركل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو همچنین از تشکیل شعبه ویژه برای تخلف‌ های آب در دادگاه‌ ها اشاره کرد و اظهارداشت: در گذشته شعبه‌ هایی برای رسیدگی به این تخلف‌ ها وجود داشت اما یکطرفه بود که با تشکیل شعبه‌ های ویژه در محل دادگاه، کمک قابل‌ توجهی به اقدام‌های گشت و بازرسی منابع آب‌های زیرزمینی و سطحی خواهد شد چرا که آنها نیز می‌توانند شکایت‌ های خود را از طریق همین شعب پیگیری کنند.

میبدی تغییر حق‌ النظاره و دریافت جریمه از متخلفان را در زمینه اضافه برداشت از چاه‌ های پروانه‌ دار یکی دیگر از مصوبه‌های شورای‌ عالی آب برشمرد.

وی به وضعیت برداشت آب چاه‌ ها در دشت‌ های ممنوعه اشاره کرد و گفت: دو موضوع وجود دارد؛ یکی افرادی که چاه دارند اما از آن ارتزاق نمی‌کنند و شغل دیگری دارند که چاه حتما باید پُر شود و دوم افرادی که تنها منبع درآمدشان از چاه است و کشاورزانی هستند که چاه تنها سرمایه آنان است؛ به همین دلیل راهکارهایی برای برون‌ رفت از این مشکل اندیشیده شده تا این افراد دچار بحران و تنش نشوند.

 

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود