نانو محک بهبود
موفقیت پروژه های فاضلاب شهری در گرو اتخاذ روش های جدید است

موفقیت پروژه های فاضلاب شهری در گرو اتخاذ روش های جدید است

پروژه های آب و فاضلاب باید در کوتاه ترین زمان ممکن به سرانجام برسد ولی 270 پروژه فاضلاب شهری در کشور با اعتباری اندک در حال اجرا  است که اگر قرار شود پروژه ها به نتیجه برسد باید به سراغ روش های جدید برویم.

مدیرعامل آبفای کشور در جلسه برنامه ریزی در خصوص رفع مشکلات پروژه های آب و فاضلاب بخش قمصر از توابع کاشان و در جمع مسئولان و اعضای شورای شهر و روستاهای این بخش با بیان این مطلب افزود: استفاده از مشارکت مردم و بخش خصوصی بر اساس مدل های مالی مشخص و تعریف شده بهترین روش برای به نتیجه رسیدن پروژه های این حوزه می باشد.

مهندس حمیدرضا جانباز در خصوص پروژه فاضلاب شهری قمصر گفت: طراحی پروژه های فاضلاب شهری مربوط به گذشته است. مربوط به شرایطی است که با بحران آب و خشکسالی های مداوم روبرو نبودیم ولی اکنون وضعیت فرق کرده است و می بایست تغذیه منابع زیرزمینی و سفره آبی را نیز با اتخاذ روش های مناسب مدنظر قرار گیرد.

وی استفاده از پکیج های تصفیه محلی را در این خصوص یکی از راههای بازگردان پساب شهری برای استفاده در داخل شهر ذکر کرد و گفت: می توانیم در مناطقی از شهر به صورت غیرمتمرکز عمل کنیم. تغییراتی متناسب با شرایط موجود در طراحی شبکه فاضلاب شهری ایجاد نموده و از پساب فاضلاب شهری برای تأمین آب مورد نیاز فضای سبز داخل شهر استفاده کنیم.

جانباز گفت: در زمان های گذشته جانمایی تصفیه خانه فاضلاب شهری را برای مسائل زیست محیطی بسیار دور از شهر در نظر می گرفتند ولی اکنون با وجود تکنولوژی های نوین و پیشرفته موضوع تغییر کرده است.

وی یادآور شد: تصفیه خانه جنوب شهر تهران که بزرگ ترین تصفیه خانه خاورمیانه است در کنار شهر فاضلاب شهری را تصفیه می کند و هیچ مشکل زیست محیطی برای منطقه ایجاد نمی شود. می بایست بخش هایی از شبکه فاضلاب شهری را جدا نموده و پساب تصفیه شده فاضلاب را به داخل مجموعه شهر بازگردانیم.

جانباز در خصوص تأمین آب شهرهایی که با مشکل آب مواجه هستند گفت: مدیران آبفا با همکاری مدیران شهری از هم اکنون به فکر برنامه ریزی طولانی مدت در این خصوص باشند.

وی تصریح کرد: چنانچه از هم اکنون سناریو تأمین آب درازمدت شهرها را با توجه به با توسعه و نیاز شهر مدنظر قرار دهیم می توانیم ملاحظات آن را در برنامه ششم توسعه و برنامه بودجه 94 در نظر بگیریم.

 

همکاری شهروندان مهم ترین عامل تسریع پروژه های فاضلاب شهری است

مدیرعامل آبفای کاشان نیز در این جلسه گفت: توصیه آبفا برای تسریع در اجرای پروژه فاضلاب شهری استفاده از روش بیع متقابل و مشارکت بخش خصوصی و همکاری شهروندان می باشد که مکانیزم اجرایی آن از طریق تبصره 3 با همکاری شوراهای اسلامی شهر امکان پذیر می باشد.

مهندس محمدرضا اسدی طول شبکه فاضلاب شهری قمصر را 60 کیلومتر ذکر کرد و گفت: 35 کیلومتر از این مقدار تا کنون انجام شده است و در سال گذشته از 3 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده 70 درصد آن محقق شد.

وی تصریح کرد: به علت هشتمین سال خشکسالی با مشکل تأمین آب در منطقه و بخش قمصر مواجه هستیم و منابع آبی مناسبی برای تأمین آب شرب شهروندان در اختیار نداریم.

اسدی افزود: اختلاف ارتفاع بیش از 650 متر در شهر قمصر باعث مشکلات برای شبکه آبرسانی این شهر شده است که هدررفت آب در شبکه یکی از تبعات این امر می باشد.

 

مهم ترین درخواست مردم جوشقان بعد از تأمین آب اجرای شبکه فاضلاب شهری است

 رئیس شورای اسلامی شهر جوشقان قالی نیز در این جلسه گفت: جوشقان 30 سال است که با کمبود آب مواجه است. خصوصاً در این چند سال اخیر به واسطه خشکسالی های پی در پی این مشکل حادتر شده است. چاههای عمیق و نیمه عمیق زده ایم ولی همچنان مشکل پابرجاست. در سال جاری با تانکرهای آبرسانی مشکل آب شرب شهروندان را حل کردیم ولی می بایست برای رفع مشکل چاره اندیشی کرد.

وی شبکه آبرسانی را با قدمت  25 ساله و فرسوده ذکر کرد و گفت: در صورتی که شبکه آب شهر جوشقان اصلاح شود جلوی هدررفت بخشی از آب گرفته می شود.

وی شبکه فاضلاب شهری جوشقان قالی را به عنوان مهم ترین درخواست شهروندان بعد از تأمین آب ذکر کرد و گفت: با توجه به این که شهر کوهستانی است مردم مشکلات زیادی در خصوص چاههای جذبی منازل داشته و ایجاد شبکه فاضلاب شهری برای شهر یک درخواست عمومی شهروندان است.

آبفای کاشان

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود