نانو محک بهبود
تصفیه آب‌های آلوده با به خدمت گرفتن میکروبها توسط شریفی‌ها

تصفیه آب‌های آلوده با به خدمت گرفتن میکروبها توسط شریفی‌ها

به گزارش سرویس علمی ایسنا، تصفیه‌خانه‌های میکروبی هر چند فناوری با سابقه‌ای در جهان به شمار می‌رود، اما روش جدید تصفیه بیولوژیکی آب که برای رفع آلودگی پساب‌های صنعتی توسعه داده شده، نسبت به روش‌های دیگر ساده‌تر بوده و از کارآیی بالاتری برخوردار است.

دکتر مهدی برقعی، سرپرست طرح توسعه سامانه‌های بیورآکتورهای بیولوژیکی با استفاده از بستر متحرک در این باره گفت: با استفاده از این روش می‌توان حجم تصفیه‌خانه‌های فعلی را به نصف کاهش داد.

وی افزود: یک رآکتور آزمایشگاهی ۲۰ تا ۳۰ لیتری که با روش جدید ساخته شده، می‌تواند روزانه ۱۵۰ لیتر آب را تصفیه کند.

به گفته این استاد دانشگاه، نمونه صنعتی نصب شده در قیطریه تهران با حجمی معادل ۳۰۰۰ لیتر روزانه ۱۵ هزار لیتر آب را تصفیه می‌کند. این طرح هم‌اکنون در جزیره کیش و پتروشیمی بندر امام نیز اجرا شده است.

رییس قطب بیوتکنولوژی ایران درباره روش‌های تصفیه بیولوژیکی آب گفت: در این روش‌ها، گروهی از میکروب‌های هوازی برای تجزیه آلودگی‌های آب استفاده می‌شوند. این میکروب‌ها در یک مخزن قرار می‌گیرند که به آن بیورآکتور گفته می‌شود.

برقعی درباره نحوه عملکرد تصفیه‌خانه‌های مجهز به بیورآکتورهای بیولوژیکی با بستر متحرک اظهار کرد: آب‌های آلوده به ترکیبات نفتی، ترکیبات سمی و مواد مضر صنعتی و ارگانیک، پس از ورود به مخزن مورد هوا دهی قرار می‌گیرند. این مخزن در واقع یک بیورآکتور است که داخل آن میکروب‌های چسبیده به یک بستر پلاستیکی خاص، شناور هستند. این میکروب‌ها با مصرف اکسیژن و مواد غذایی موجود در آب به تدریج مواد آلاینده را تجزیه می‌کنند. سپس این ترکیبات از آب خارج می‌شوند و در نهایت میکروب‌ها نیز از آب جدا شده و آب تمیز از تصفیه‌خانه خارج می‌شود.

اما چالش‌هایی را نیز پیش‌رو دارد که محققان دانشگاه صنعتی شریف پس از ۲۰ سال تلاش و صرف بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هزینه آن‌ها را حل کرده و هم‌اکنون در حال بهبود قابلیت‌های این روش و اجرای آن در مراکز صنعتی دیگر هستند.

سرپرست گروه توسعه این فناوری به چالش‌های موجود در این زمینه اشاره کرد و گفت: میکروب به شرایط محیطی وابسته است و اگر شرایط مهیا باشد، به درستی کار خود را انجام می‌دهد. به همین دلیل بزرگترین چالش ما مقابله با شرایط آب و هوایی ایران است. در ایران آب شور فراوان است و میکروب در مقابل این آب‌ها آسیب‌پذیر است. از طرفی گروه تحقیقاتی باید طرحی را ارائه می‌داد که ساده و ارزان بوده و به راحتی قابل اجرا باشد.

وی در ادامه با تاکید بر توانمندی‌های صنعتی مرکز بیوشیمی دانشگاه شریف افزود: در حال حاضر توانسته‌ایم با غلبه بر چالش‌های طرح، آن را به صورت صنعتی اجرا کنیم و هم‌اکنون ضمن تلاش برای بهبود طرح با یکی از پتروشیمی‌های کشور برای احداث یک رآکتور بزرگ ۱۰ میلیون لیتری وارد مذاکره شده‌ایم که امید است با اجرای آن بتوانیم خدمت ارزشمندی در راستای سلامت جامعه انجام دهیم.

 

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود