نانو محک بهبود
 بررسی تاثیرات احداث تونل گلاب 2 بر رودخانه زاینده رود

بررسی تاثیرات احداث تونل گلاب 2 بر رودخانه زاینده رود

 امروزه موضوع آب و مدیریت صحیح آبی یکی از اصلی ترین دغدغه حکومت هاست که می تواند بسیاری از حوزه های زیست محیطی، صنعتی و اقتصادی را تحت تاثیر خود قرار دهد. گاهی جهت تامین آب مورد نیاز برخی مناطق در کشور ایران که در زمره کشورهای نیمه خشک و خشک قرار دارد راهکار انتقال آب از منطقه ای که در شرایط آبی مناسب تری قرار دارند مطرح می گردد. این موضوع همواره با تعارضات محلی، مقاومت ها و قضاوت های صریح مواجه می شود. از دیگر سو علاقمندان به محیط زیست بر این باورند که این انتقالات باید به نحوی باشد که کمترین آسیب و تخریب را برای زیستمندان و محیط به بار بیاورد. امری که در مواردی به هیچ روی لحاظ نمی شود.

تونل گلاب 2

 

پایگاه خبری تحلیلی زیست بوم در راستای انجام رسالت خود جهت اطلاع رسانی و ترویج نگاه کارشناسی با پرهیز از هیجانات کاذب و کم فایده موضوع پروژه تونل گلاب 2 را به عنوان پرونده ویژه مورد بررسی قرار داده است.

 

حسين صمدي بروجني دانشيار دانشگاه شهركرد می نویسد:« طرح تونل گلاب در لواي طرح انتقال آب شرب كاشان از سال 1384 توسط استان اصفهان مطرح گرديد و شامل دو فاز تونل 1 و 2 گلاب است. تونل گلاب1 با طول 10 كيلومتر و قطر 3.8 متر براي انتقال 1.7 مترمكعب بر ثانيه آب از زاينده‌رود به محل تصفيه‌خانه كاشان است كه حفر آن مراحل پاياني را مي‌گذراند و به دليل ظرفيت پايين، براي استان چهارمحال و بختياري مشكلي ايجاد نمي‌كند. تونل گلاب 2 به طول 17 كيلومتر و ظرفيت 23 مترمكعب‌برثانيه در ادامه تونل 1 گلاب قرار دارد كه آب منطقه‌اي اصفهان با انعقاد قراردادهاي اجرائي، عمليات حفر آن را آغاز كرده و تا پايان سال 1391 در حدود 2 كيلومتر از اين تونل را حفر نموده است.

اين طرح زاده تحريف در سيماي طرح انتقال آب به كاشان با ظرفيت نهائي 1.7 مترمكعب بر ثانيه است و از محل اعتبارات استان اصفهان بدون اخذ مجوزهاي زيست محيطي و قانوني انجام مي‌شود و از اين نظر داراي وجاهت قانوني نيست. با توجه به ظرفيت بالاي تونل گلاب2 و انحراف رودخانه زاينده‌رود در محدوده استان چهارمحال و بختياري توسط اين تونل، مردم منطقه سامان و 22 روستاي حاشيه رودخانه زاينده‌رود در اين استان، از نيمه اول سال 1390 اعتراض‌هايي را آغاز كرده و نگراني خود را از خطر انحراف آب رودخانه زاينده‌رود و احتمال خشك شدن باغات خود ابراز نمودند. در حاليكه اين نارضايتي‌ها همچنان ادامه دارد و مسئولين استان بر اين امر اتفاق نظر دارند كه نبايد تونل 2 گلاب حفر شود و اظهارنظرهاي كارشناسي نيز در اين ارتباط مؤيد اين موضوع است كه حفر تونل 2 گلاب فاقد توجيه از نقطه نظرهاي اقتصادي، فني، اجتماعي و زيستمحيطي است، ولي وزارت نيرو در خصوص توقف عمليات اجرائي اين تونل اقدام نمي‌نمايد».

تونل گلاب 2

این موضوع بیش از آنکه یک دغدغه محیط زیستی به نظر برسد اسباب نگرانی کشاورزان و فعالان گردشگری منطقه را بوجود آورده است.

رئیس شورای روستای سوادجان در گفت‌وگو با ایسنا، عدم تخصیص حق آبه کشاورزان را یکی از مشکلات و گلایه‌های جدی کشاورزان دانست و گفت: 300 نفر از کشاورزان منطقه سامان و سوادجان 6 سال است که در نوبت تخصیص آب قرار دارند اما به دلیل عدم تخصیص حق آبه شغل خود را از دست داده و به مرکز شهر برای کار مراجعه کرده‌اند.

علی عسگری با تاکید بر این‌که چهارمحال و بختیاری با زاینده رود زنده و پابرجاست، خشک شدن این رود برای تامین نیازهای غیرشرب استان‌های همجوار را جفایی بزرگ در حق مردم این استان دانست و گفت: به یقین انتقال آب به صورت تونل خسارت‌های جبران ناپذیر و خانمان سوزی همچون خشکی کامل رودخانه حاشیه زاینده رود و مرگ چهارمحال و بختیاری را در پی خواهد داشت.

تونل گلاب 2

نگرانی ها در خصوص فعال شدن این تونل در 29 فروردین 1393 موجب شکل گیری یکی از بزرگترین تجمعات با موضوع محیط زیست و منابع طبیعی شد. هزاران نفر از مردم چهارمحال و بختیاری با برگزاری تجمع، خواستار توقف عملیات اجرایی تونل‌های بهشت‌آباد در شهرستان اردل و گلاب 2 در زاینده‌رود این استان شدند.
 
تونل گلاب 2

پس از این تجمع مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری در بیانیه ای برغیرقانونی بودن حفرتونل گلاب 2 تاکید و خواستار تعطیلی این پروژه توسط شورای عالی آب شدند. این نمایندگان« هرگونه تحرک و شعارهای تنش‌زا و تجمع غیرقانونی در این خصوص را محکوم» کردند و عنوان نمودند« ضمن احترام برای مردمان استانهای همجوار از متولیان‌ آ‌ب کشور تقاضای رسیدگی به مشکلات را داشته ضمن اینکه از ابزارهای قانونی در اختیار از قبیل سوال و استیضاح استفاده خواهیم کرد تا به حقوق قانونی مردم استان جامه عمل بپوشانیم».

از سوی دیگر مدیران و مسئولان استان اصفهان اخبار و اعتراضاتی از این دست را غیرفنی عنوان می کنند و بر این باورند که در خصوص اثرات سوء تونل گلاب 2 بزرگنمایی صورت گرفته و تونل تاثیر چندانی بر استان چهارمحال و بختیاری نخواهد گذاشت. از دیگر سو آب آشامیدنی یکی از نیازهای کلیدی استان اصفهان به شمار می آید و بایستی نسبت به تقویت منابع آب شرب این استان اقدام نمود و تاسیس این تونل نیز به همین دلیل ضروری به نظر می رسد.

در جدال میان تصمیم گیران دو استان علاقمندان و فعالان محیط زیست نیز دلمغشولی ها خود را دارند. آنها بر این باورند که هر گونه دستکاری در مسیر طبیعی رود ارزشمندی مانند زاینده رود تبعات زیست محیطی جبران ناپذیری بر طبیعت منطقه وارد خواهد نمود.

با توجه به اهمیت موضوع و لزوم پرداخت به آن پایگاه خبری تحلیلی زیست بوم کوشید با ورود به بحث های کارشناسی و کسب نظرات دست اندرکاران و مسئولین تصویری روشن و بی طرفانه از این ماجرا را ارائه نماید. با این همه به دلیل وجود پاره ای از تناقضات به نظر می رسد پروژه تونل گلاب 2 به کلافی در هم تنیده تبدیل شده است که گره گشایی از آن نیازمند عزمی ملی در سطوح فوقانی تصمیم گیری کشور است.

آنچه می خوانید پاره ای از تلاش بخش خبری و خبرنگاران زیست بوم است. ضمن استقبال از نقدهای مشفقانه در این خصوص برای بازتاباندن نگاه های تازه اعلام آمادگی می کنیم.

 

 ندا پورصالح

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود