نانو محک بهبود
به کارگيري شاخه درخت کاج براي تصفيه آب

به کارگيري شاخه درخت کاج براي تصفيه آب

خبرگزاري آريا-محققان موسسه فناوري ‌ماساچوست (MIT) نشان دادند که مي‌توان از شاخه‌هاي درخت کاج براي تصفيه آب استفاده کرد.
به گزارش خبرگزاري آريا، محققان موسسه فناوري ‌ماساچوست (MIT) نشان دادند که مي‌توان از شاخه‌هاي درخت کاج براي تصفيه آب استفاده کرد. اين شاخه‌ها داراي حفره‌هاي نانومتري بوده که 99 درصد از باکتري‌هاي اي‌کولا را فيلتر مي‌کند.
محققان مي‌گويند استفاده از يک شاخه از درخت کاج را برداشته پوست آن را بکنيد و آب را روي شاخه سرازير کنيد، با اين کار باکتري‌هاي موجود در آب، داخل شاخه گير افتاده و آب پاکيزه ايجاد مي‌شود.
يک گروه تحقيقاتي از موسسه فناوري ‌ماساچوست (MIT) اخيرا روش فيلتراسيون ارزان قيمت و ساده‌اي ارائه کرده است که مي‌توان با آنچهار ليتر آب قابل شرب در روز ايجاد کرد؛ اين مقدار آب براي سيراب کردن يک نفر کافي است.
 در مقاله‌اي که اخيرا در نشريه PLoS ONE به چاپ رسيده است، محققان نشان دادند که يک تکه چوب درخت کاج مي‌تواند تا 99 درصد از باکتري‌هاي‌اي کولا را در آب حذف کند. آن‌ها مي‌گويند ابعاد حفره‌هاي موجود در اين درخت به قدري کوچک است که مي‌تواند بيشتر باکتري‌ها را از آب حذف کند.
 روهيت کارنيک از محققان اين پروژه مي‌گويد: اين روش براي تصفيه آب روستا‌ها که به دستگاه‌هاي تصفيه آب پيشرفته دسترسي ندارند، بسيار ايده‌آل است. ساخت غشاءهاي فيلتراسيون با ابعاد نانومتري کار چندان ساده‌اي نيست، ايده‌ اين پروژه اين بود که نياز به توليد غشاء نيست بلکه بايد آن را از طبيعت گرفت. شما مي‌توانيد يک تکه شاخه از درخت را برداريد و از آن به‌عنوان فيلتر استفاده کنيد.
 روش‌هاي تصفيه آب فعلي معمولا مبتني بر استفاده از مواد شيميايي نظير کلر است که در مقياس صنعتي بسيار گرانقيمت است. جوشاندن آن و توليد بخار نيز نياز به مقادير زيادي سوخت دارد. فيلتراسيون‌هاي غشائي نيز نياز به پمپ داشته و همچنين مشکل گرفتگي غشاء را دارد.
 اما اين روش بسيار ساده و ارزان بوده و از سوي ديگر براي مقياس‌هاي کوچک بسيار مناسب است. شاخه درخت کاج داراي حفره‌هاي نانومقياسي است که به‌عنوان کانالي براي رساندن مواد مورد نياز گياه استفاده مي‌شود. اين گروه يک شاخه از گياه کاج سفيد را برداشته و پوست آن را کندند. سپس روي آن را با ترکيبات اپوکسي پوشاندند تا بتوانند از آن به‌عنوان فيلتر براي آزمايشات خود استفاده کنند. اين گروه براي تست از آب حاوي جوهرهايي با رنگدانه‌هاي 70 تا 500 نانومتري استفاده کردند. آب رنگي بعد از گذشتن از اين فيل‌تر کاملا شفاف شد. اين آزمايش نشان داد که حفره‌هاي موجود در اين شاخه کمتر از 70 نانومتر است.

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود