نانو محک بهبود
نانوفیلتراسیون،مازنداران،تصفیه آب ،بازیافت پسماند،نانو محک بهبود

تولید صنعتی بخش‌های نانو فیلتراسیون برای تصفیه آب

رئیس پژوهشکده فناوری نانو مازندران از تولید صنعتی بخش‌های نانو فیلتراسیون برای تصفیه آب خبر داد و گفت: خط تولید نیمه صنعتی آن هم در مازندران راه‌اندازی شد.

به گزارش بصیرآنلاین، محسن جهانشاهی در جلسه هم‌اندیشی استانی فناوری نانو مازندران که برای اجرایی کردن سند راهبردی توسعه فناوری نانو مازندران در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار شد، اظهار داشت: مهم‌ترین سیاست‌های کلی نظام در بخش علم و فناوری براساس با چشم‌انداز برنامه توسعه  1404، هدف‌گذاری متعهدانه برای هر علوم و فناوری و پرهیز از روش سنتی و ساختارگرایانه است.

وی بیان داشت: سیاست دولت در این حوزه تعیین تکلیف و تسهیل تعامل سیاستگذاری از بالا به پایین براساس نیاز ملی مشخص و تقاضا محور بودن پژوهش بدور از تصدی گرایانه است.

جهانشاهی تصریح کرد: باید به‌دنبال نگاه توسعه صنعتی اقتصادی مبتنی بر فناوری باشیم، این تقاضاست که می‌گوید چه چیز تولید کنیم و چه پژوهشی داشته باشیم، تا بعدا در دانشگاه‌ها آموزش داده شود.

وی ادامه داد: باید در حوزه علم و فناوری هدف متعهدانه داشته باشیم چون سبب  تولید ثروت و بهبود کیفیت زندگی مردم می‌شود.

این مسئول با اشاره به اینکه دانشگاهیان در تولید علم رتبه هشتم دنیا را کسب کردند گفت: آموزش بیش از 150 هزار دانش‌آموز در حوزه المپیاد دانش‌آموزی درحوزه نانو، ترویج علم نانو در استان، برگزاری کارگاه آموزشی، سمینار تخصصی، تربیت دانشجویان و صاحب نظران از جمله اقدامات صورت گرفته در حوزه فناوری نانو است.

جهانشاهی تصریح کرد: در بخش توسعه منابع انسانی نیز در شاخه دکتری تخصصی، 15 دانشگاه نانو فناور و در شاخه کارشناسی ارشد نیز  34 دانشگاه در حوزه نانو  فعالیت می‌کنند.

رئیس پژوهشکده  فناوری نانو مازندران از فعالیت 103 دانشکده و مرکز تحقیقات در حوزه فناوری نانو در کشور خبر داد و اذعان داشت: هزار و 370 پایان‌نامه دکتری و چهار هزار و 392 پایان‌نامه کارشناسی ارشد در حوزه نانو ارائه شد.

وی گفت: ایران در سال 2000 رتبه 59  جهان و در سال 2012 و 2013 رتبه هشتم جهان را در تولید علم کسب کرد این درحالی است که در حوزه نانو  رتبه چهارم جهان را به خود اختصاص داد زیرا 12 درصد تمرکز خود را در حوزه تولید علم و فناوری نانو گذاشته است.

جهانشاهی با اشاره به اینکه  چهار درصد تولید علم جهان مربوط به ایران است گفت: ایران کشور اول در حوزه تولید علم در فناوری نانو است و این نشان از شتاب کشور در این حوزه است.

وی افزود: ایران 17 درصد تولید علم را به صورت مشترک با دیگر کشورها  در حال انجام است.

رئیس پژوهشکده  فناوری نانو مازندران خاطرنشان کرد: در حوزه تولید علم که یک شاخه آن کتاب است مازندران توانست در نمایشگاه کتاب دائمی، هشت عنوان کتاب چاپ شده در حوزه نانو را به نمایش بگذارد.

وی تصریح کرد: درباره ثبت اختراعات بین‌المللی در تولید علم، آمریکا از هر 100 مقاله 91 ثبت اختراع بین‌المللی، ژاپن از هر 100 مقاله 60  ثبت اختراع بین‌المللی و ایران از هر 100 مقاله تنها یک مقاله ثبت اختراع بین‌المللی دارد که این آمار نامناسبی است.

این مسئول افزود: هیچ استانی اولویت موضوعی خود را با شفافیت عنوان نکرده است لذا این نگاه در بخش اولویت‌ها نیاز به  اصلاح دارد.

وی بیان داشت: در سند فناوری نانو  نیاز به زیر ساخت‌های شبکه آزمایشگاهی داریم، در شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو ایران 825 دستگاه و 57 آزمایشگاه در 14 استان و 16 شهر دارد که هدف استفاده بهینه از امکانات موجود  است.

جهانشاهی استاندارد سازی را از دیگر نیازهای این حوزه بر شمرد و تصریح کرد: هیچ استانداردی در حوزه شیرابه وجود ندارد و اصلا برنامه‌ای تدوین نشده است لذا باید استاندارد سازی صورت گیرد .

وی خاطرنشان کرد: 85 درصد فناوری نانو به بازار نمی‌رسد زیرا امروزه محققان تولید علم می‌کنند اما تولید فناوری را نمی‌دانند.

به گزارش فارس، رئیس پژوهشکده  فناوری نانو مازندران بازیافت شیرابه زباله و پسماندهای ویژه با استفاده از فناوری نانو را از دست آورد اخیر مازندران برشمرد و گفت: در این راستا قراردادی با دانشگاه منعقد شد و تصفیه‌خانه شیرابه زباله با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون تومان در حال انجام است.

وی از تولید صنعتی بخش‌های نانو  فیلتراسیون برای تصفیه آب خبر داد و گفت: خط تولید نیمه صنعتی آن هم در مازندران راه‌اندازی شد.
 
کلمات کلیدی:نانوفیلتراسیون،مازنداران،تصفیه آب ،بازیافت پسماند،نانو محک بهبود

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود