نانو محک بهبود
لاستيك،پلاستيك،كاغذ،بازيافت،محيط زيست،شيشه،پسماند،نانو  محك بهبود

محیط زیست از دریچه ی پسماند

انسان ها به دلیل خصوصیات اجتماعی خود تمایل به زندگی جمعی دارند و به دنبال تمرکز انسان ها در یک منطقه علاوه بر مزایایی که برای زندگی آن ها داشته مشکل هایی  رانیز به دنبال داشته که پسماند،آلایندگی هوا و محیط، از تبعات زندگی دسته جمعی بشر می باشد.

کمبود منابع و مواد اولیه ،ازدیاد جمعیت و تقاضای روز افزون ،ناتوانی طبیعت در خود پالایی(آب ،خاک ،هوا) و محدودیت زمین برای دفع مواد زاید،موجب ایجاد تفکر کنترل مواد زایدو در نهایت حفاظت از محیط زیست و  نجات زندگی بشر را در پی داشته است.

تولید مواد زاید که اولین و مهم­ترین عنصر در سیستم مدیریت مواد زاید جامد به شمار می رود. پس از انقلاب صنعتی در اروپا دچار تحولات بسیار زیادی شد و روند صعودی بسیار سریعی به خود گرفت و به تدریج در طول چند دهه به یکی از معضلات  جوامع صنعتی تبدیل گردید.

هرچه مقررات زیست محیطی در کشورهای صنعتی سخت تر شد هزینه های تصفیه و دفع ،قیمت مواد اولیه و نیروی کار رو به تزاید گذاشت کاهش ضایعات تولید از اهمیت بیشتری برخوردار گردید و کشورهای صنعتی راهبرد های جدیدی برای کاهش ضایعات تعریف کردند .بازیافت، مصرف انرژی و آلودگی هوا را کاهش می دهد. با بازیابی بطری های پلاستیکی 50 تا 60 درصد انرژی مصرفی برای ساختن بطری های نو صرفه جویی می شود.

ا زجمله مواد بازیافتی می توان به کاغذ ،پلاستیک ،فلزات آهنی و غیر آهنی و شیشه اشاره نمود.احتمالا کاغذ آشناترین ماده قابل بازیابی است.حدود 40% خمیر کاغذ مورد نیاز آمریکا از کاغذ باطله تامین می شود.چوب درختانی که به منظور خمیر کاغذ مورد استفاده قرار می گیرند فقط 30 درصد کل مصرف را تشکیل می دهند، 30 در صد باقیمانده را خاک اره ،تراشه های چوب ،شاخه ها و سایر تکه های اضافی چوب تشکیل می دهد.اما روز نامه های باطله بهترین کاغذ برای بازیافت هستند. پسماند های کاغذی یکی از صادرات مهم آمریکا است که بیشترین قسمت آن به ژاپن ،کره و تایوان فرستاده می شود.تا در آنجا به کاغذ های بسته بندی تبدیل و به آمریکا برگردانده شود.

مصرف پلاستیک به علت سبکی وزن و عدم شکستگی بسیار رایج است و به ندرت در اثر تجزیه بیولوژیکی و شیمیایی از بین می رود. پلاستیک ها یکی از منابع عمده ایجاد زباله هستند علت عدم امکان بازیافت اصولی پلاستیک ها تنوع آن­هاست. ازدیاد مصرف پلاستیک در 20 ساله اخیر به طور فزاینده ای در جهان محسوس است که علت آن توسعه­ ی صنایع پتروشیمی و نفت است. در ایران سالیانه مقادیر زیادی لوازم پلاستیکی تولید می شود.صنعت بازیافت پلاستیک بسیار جوان است ولی باتوسعه ي فناوری پردازش پلاستیک این بازار هم توسعه پیدا خواهد کرد.

بازیافت فلزات آهنی جزیی از صنعت آهن و فولاد به حساب می آید تولید فولاد وچدن همیشه با بازیافت مواد زاید همراه بوده است.ارزش فلزات غیر آهنی در مقایسه با سایر مواد موجود در زباله ها بسیار بالاست به عنوان مثال می توان از فلزهای غیر آهنی به آلومینیوم و مس اشاره کرد.

یکی از موارد متداول برای بازیافت شیشه است، شیشه ها را بر اساس رنگ از هم جدا می کنندکه شامل شیشه های بی رنگ سبز و قهوه ای می­باشد.علاوه برکمبود مواد خام اولیه که برای بازیافت شیشه خود دلیل موجهی است،استفاده از شیشه های دست دوم نیز از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است زیرا نقطه ذوب خرده شیشه از مواد خام اولیه پایین تر بوده و باعث کاهش مصرف سوخت می گردد.کاهش هزینه ،تعادل در زمان ماندو نقصان آلودگی ،مزایای دیگر استفاده از خرده شیشه می باشدکه در خور اهمیت است.

افزایش لاستیک های مورد استفاده در سال های اخیر مشکل های زیادی را در سطح جهان بوجود آورده است در بسیاری از موادر لاستیک های بازیافتی روی هم انباشته شده و منظره های زشتی را بوجود می آوردو خطر آتش سوزی را نیز به همراه دارد.دود های سیاه و مضر در اثر سوختن حتی بخشی از لاستیک ها مناطق بسیار وسیعی را آلوده کرده و محیط زیست را به مخاطره می اندازد.

 واقعیت آن است که نمی توان پسماند ها و آلاینده ها را از زندگی بشری حذف کردبلکه آنچه قابل تصور است مدیریت صحیح این نوع آلاینده هاست.اگرچه بازیافت شیشه و کاغذ و پلاستیک کمک زیادی به کم کردن پسماند و کاهش هزینه های زندگی جوامع شهری می کند.اما با ترویج فرهنگ عدم استفاده از مواد پلاستیکی و شیشه ای یا صرفه جویی در بسته بندی های غیر ضروری می توان از حجم پسماندها کاست.

کلمات کلیدی:لاستيك،پلاستيك،كاغذ،بازيافت،محيط زيست،شيشه،پسماند،نانو  محك بهبود

مرضيه صفري

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود