نانو محک بهبود
آب،روز جهاني آب،كنفرانس جهاني محيط زيست،توسعه ي پايدار،بحران آب،نانو، محك،بهبود

روز جهاني آب گرامي باد

موضوع نام‌گذاری روز جهانی آب اولین بار در سال 1992 در کنفرانس جهانی محیط زیست و توسعه پایدار سازمان ملل که در شهر ریودژانیرو برگزار شد مطرح گردید. در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد به منظور اجرای بیانیه 21 سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آماده‌سازی عموم مردم در مورد آب اختصاص دهند و از طریق توزیع نشریات و برگزاری سمینار، کنفرانس و نمایشگاههایی مرتبط، در بزرگداشت آن سهیم باشند.

از 1993به بعد، هر سال یک شعار در باره مسائل مهم آب اختصاص می یابد. امسال (2010)، موضوع اصلی به "آب سالم برای داشتن جهانی سالم" اختصاص داده شده و تلاش می شود آگاهی مردم در خصوص اکوسیستم های سالم و دستیابی و تضمین سلامت بشر از طریق دستیابی به آب با کیفیت بالاتر افزایش یابد. از دیگر اهداف انتخاب شعار سال 2010، تشویق و برانگیختن دولتها، سازمانها، جوامع و همه مردم دنیا به تلاش برای دستیابی به آب سالم و باکیفیت می باشد.

لازم است یادآوری شود که كمیته ملی آب‌شناسی کمیسیون ملی یونسکو، به دنبال برنامه دهه بین‌المللی آب‌شناسی (1344-1354) و به توصیه یونسكو پی‌ریزی و با تصویب هیئت وزیران در بیست و نهم شهریور 1366، مجدداً فعالیت آن از سر گرفته شد. این كمیته متشكل از صاحب‌نظران و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی از وزارتخانه‌های نیرو، علوم، تحقیقات و فناوری، جهاد كشاورزی، سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی كشور، هواشناسی، حفاظت محیط زیست و دانشگاه‌های سراسر كشور است و هدف آن كمك به گسترش فعالیت و ارتقای فرهنگ و دانش و فناوری در زمینه علوم و مهندسی آب كشور و همچنین توسعه ارتباطات، همكاری، هماهنگی و مشاركت دستگاه‌های آموزشی، پژوهشی و اجرایی كشور و سایر برنامه‌های مربوط به آب‌شناسی یونسكو در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی است.

  روز جهانی آب - 22 مارس، مصادف با دوم فروردین - اولین بار در سال 1992، در بیست و یکمین دستور جلسه کنفرانس (محیط زیست و توسعه سازمان ملل در شهر ریودوژانیرو و برزیل رسما مطرح شد.

در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه 21 سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه سازی مردم در مورد آب اختصاص داده و از طریق پخش و اشاعه نشریات و برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها در گرامیداشت آن بکوشند. علاوه بر کشورهای عضو سازمان ملل، بسیاری از سازمان‌های غیردولتی، NGOها نیز در این روز بر اهمیت آب سالم تأکید کرده و این روز را به عنوان روز توجه عموم به مسایل حیاتی آب در نظر می‌گیرند. مشارکت آژانس‌ها و نمایندگی NGOها مسائلی از قبیل چگونگی دستیابی بیش از یک میلیارد نفر به آب شرب سالم و یا نقش زن و مرد در خانواده برای دستیابی به آب سالم را پررنگ‌تر می‌کند. همچنین آژانسی از سوی سازمان ملل برای هماهنگی مسائلی در مورد روز جهانی‌آب تعیین می‌شود که بسیاری از مسایل را در مورد منابع آبی منعکس می‌کند.

بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (UNDESA)، دهه 2005 تا 2015 را با عنوان (آب برای زندگی) معرفی کرده است. این دهه با هدف جهانی‌ (تمرکز بیشتر روی موضوعات مربوط به آب) آغاز شده که تلاش برای استفاده از مشارکت زنان در فعالیت‌های توسعه مرتبط با آب و همکاری در همه سطوح برای دستیابی به اهداف مربوط به آب در اعلامیه هزاره و برنامه نشست جهانی توسعه پایدار در ژوهانسبورگ را شامل می‌شود.

از سال 1993، هرسال یک شعار جدید در باره مسائل حیاتی و حساس آن زمان برگزیده می‌شود تا فعالیت‌های جامعه برپایه آن شعار شکل گیرد.

لازم به یادآوری است از سال 1994 تاکنون عنوان‌های ویژه روزهای جهانی آب به ترتیب زیر بوده است:‌

سال 1994: آب و دغدغه‌های همگانی
سال 1995: آب و زنان
سال 1996: آب و شهرهای تشنه
سال 1997: آب جهان، آیا کافیست؟
سال 1998 آب زیرزمینی، گنجینه پنهان
سال 1999: همه در پایین دست رودخانه‌ها زندگی می‌کند.
سال 2000: آب برای قرن 21
سال 2001: آب برای سلامت
سال 2002: آب برای توسعه
سال 2003: آب برای آینده
سال 2004: آب و بلایا
سال ‌2005: آب برای زندگی
سال 2006: آب و فرهنگ
سال 2007: سازگاری با کم آبی
سال 2008: آب و سلامت
سال 2009: آبهای مشترک فرصت‌های مشترک
سال 2010: آب پاک برای جهان سالم

سال 2011:آب براي شهرها

سال 2012:آب و امنيت غذايي

سال 2013: “آب در هر مکان برای همگان با همکاری‌های بین‌المللی

سال 2014: آب و انرژی

 

 

 

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود