نانو محک بهبود
نیترات،نیتریت،چاه جذبی،تصفیه فاضلاب شهری،نانو،محک،بهبود

عضو هيئت علمي دانشگاه کاشان: چاه هاي جذبي فاضلاب ، تهديدي براي آب شرب کاشان

سين خراساني زاده در گفت وگو با پورتال خبري كاشان اظهارداشت: نزديكي چاههاي جذب فاضلاب و چاههاي تامين آب شرب منطقه كاشان و نفوذ آلودگي هاي چاه هاي جذبي به سفره هيا آب زير زميني  باعث بروزخسارت جبران ناپذيري شده است.
 
وي افزود : از نشانه هاي اين خسارت افزايش ميزان تيتريت و نيترات ها در آب مصرفي مردم اين منطقه است که تقريباً به حداکثر مجاز خود رسيده است.
 
اين استاد دانشگاه تأکيد کرد: با توجه به اين موضوع تکميل و بهره برداري از ظرفيت نهايي پروژه شبکه فاضلاب شهري کاشان ضروري و با اهميت است که مي بايست هرچه سريع تر عملياتي گردد.
 
خراساني زاده گفت: براي تحقق اين امر علاوه بر کمک  هاي دولت، همياري همه نهادهاي متولي امور شهري لازم و اجتناب ناپذير است.
 
وي در تشريح علل و ضرورت تصفيه فاضلاب شهري گفت: فاضلاب مي بايست قبل از اين که در مرحله نهايي به آب هاي پذيرنده و يا محيط دفع شود تصفيه شده تا بيماري‌هاي واگير ناشي از آلودگي‌هاي فاضلاب مهار و بهداشت عمومي تامين شود.
 
خراساني زاده حفظ منابع آب، از طريق عدم آلودگي آب‌هاي سطحي و زيرزميني و در صورت امكان استفاده مجدد از بخش عظيمي از آب مصرف شده براي مصارف خاص نظير فعاليت‌هاي كشاورزي و پرورش آبزيان را نيز از ديگر ضرورت هاي تصفيه فاضلاب ذکر کرد.
 
اين استاد دانشگاه با انتقاد از متوليان امر در تأخير اجراي اين پروژه زيست محيطي گفت: متاسفانه و عليرغم همه ضرورت‌ها مطالعه طرح و عمليات احداث شبكه جمع‌آوري و تاسيسات تصفيه فاضلاب براي شهر كاشان با تاخيري غير قابل توجيه روبرو بوده است اما طي سال هاي اخير با پيگيري مسئولان امر از شتاب بيشتري برخوردار شده است.
 
خراساني زاده تصفيه خانه فاضلاب شهري واقع در صاحبقراينه تهران را به عنوان اولين تصفيه خانه احداث شده و تصفيه خانه اصفهان را بعنوان بزرگ ترين تصفيه خانه کشور نام برد و افزود: تصفيه خانه‌هاي اصفهان به لحاظ بزرگي مهمترين تصفيه‌خانه‌هاي احداث شده در ايران است كه قديمي‌ترين آنها درسال 1345شروع به كار كرده است.
 
وي افزود: در سال 1376 جمعيت زير پوشش تصفيه خانه هاي فعال در اصفهان حدود 70 درصد بوده است كه با گسترش شبكه جمع آوري جمعيت بيشتري از ساکنان اصفهان را تحت پوشش قرار داده است.
 
خراساني زاده در زمينه سابقه اجراي شبکه فاضلاب شهري و احداث تصفيه خانه در جهان گفت: شيوع بيماري وبا ناشي از آلودگي فاضلاب شهري باعث شد در سال در سال 1832 طرح انجام اصلاحاتي براي مشكل فاضلاب لندن توسط کميسيون فاضلاب لندن مورد توجه قرار گرفته و با فراگيرشدن بيماري وبا و افزايش مرگ ومير در 1849 بالاخره پارلمان انگليس طرح شبکه فاضلاب لندن را تصويب نمود.
 
وي يادآور شد: البته بيماري وبا در فاصله زماني پيشنهاد طرح توسط کميسيون فاضلاب لندن تا تصويب پارلمان انگليس باعث از بين رفتن 25000 نفر از ساکنان اين شهر شد.
 
عضو هيئت علمي دانشگاه کاشان فعاليت‌هاي جان اسنو وهمکارانش را در اين زمينه با اهميت دانست و گفت: آنها با تحقيقات گسترده خود به اين نکته پي بردند که علت وبا وجود ذرات بخار و آلودگي در هوا نيست بلکه عامل اصلي بيماري، آلودگي آب آشاميدني شهر لندن ناشي از فاضلاب شهري مي باشد.
 
وي ابراز اميدواري کرد با اجراي شبکه فاضلاب شهري کاشان و بهره برداري از اين پروژه بزرگ زيست محيطي بتوان بهداشت عمومي را ارتقا بخشيده ، سفره ها و منابع آبي زيرزميني را از آلودگي نجات دهيم.

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود