نانو محک بهبود
آبخیزداری,سد ،گل ولای،خاک کشاورزی،رسوب

رسوب و گل و لای به نزدیکی آبگیرهای نیروگاه سد دز رسید

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد صحبت‌های بیان شده مبنی بر این که احتمال دارد کار مطالعات آبخیزداری به سازندگان سد واگذار شود گفت: 185 سد در کشور مدیریت می‌شوند و اکثر حوضه‌های آبخیز مهم بالا دست سدها قرار دارند بنابراین اگر قرار باشد مطالعات آبخیزداری توسط وزارت نیرو انجام شود، باید مطالعات آبخیزداری کل کشور توسط وزارتخانه صورت گیرد که این موضوع برخلاف تقسیم وظایفی است که در کشور صورت گرفته است.

علیرضا دائمی با رد احتمال واگذاری مطالعات آبخیزداری در بخش ساخت سد توسط وزارت نیرو گفت: مطالعات آبخیزداری بخش وسیعی صورت می‌گیرد و ما در اکثر حوضه‌های آبریز کشور که ضرورت دارد مطالعات آبخیزداری انجام شود، سد داریم بنابراین نمی توان مطالعات آبخیزداری را در مناطقی که سد ساخته می‌شود بر عهده وزارت نیرو گذاشت.

وی افزود: بحث آبخیزداری بسیار مهم است و باید تلاش شود خاک که ثروت ملی است شسته و پشت مخازن انباشته نشود چرا که شسته شدن این ثروت ملی تهدید است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو تاکید کرد: هر یک سانتیمتر از خاک کشاورزی که شسته می‌شود میلیارد‌ها تومان ارزش دارد و ایجاد دوباره خاک زمان بسیار طولانی نیاز دارد. بنابراین جلوگیری از شسته شدن خاک مساله بسیار مهمی محسوب می‌شود و برای وزارت نیرو ارزش خاصی دارد.

دائمی با تاکید بر این‌که وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌های مشترک در راستای پایداری خاک دارند، در مورد میزان موفقیت پرداختن به مساله آبخیزداری و کفایت اعتبار این بخش، گفت: تلاش می‌شود مطالعات آبخیزداری با برنامه انجام شود اما در مورد میزان موفقیت آن باید از وزارت جهاد کشاورزی سوال شود و باید پرسید چه اقداماتی انجام شده و چه میزان اعتبار برای این بخش گذاشته شده است.

به گزارش ایسنا، انجام مطالعات آبخیزداری در حاشیه‌های مخازن سدها به ویژه سدهای بتنی که دارای شیب بالا هستند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که پوشش گیاهی منطقه می تواند به پایداری خاک کمک کند و این مساله باعث می‌شود که خاک در اطراف دریاچه سد شسته نشود و پایدار باقی بماند.

براساس گفته‌های برخی از کارشناسان سدهایی که از حدود 20 سال پیش در کشور ساخته شده‌اند با چالش مورد بحث روبرو هستند و مطالعات آبخیزداری به نحوی که باید صورت نگرفته است؛ یکی از علل تاخیر در انجام مطالعات آبخیزداری به عنوان عدم کفایت اعتبارات در نظر گرفته شده مطرح می‌شود.

در چالش روبرو به عنوان مثال می‌توان به وضعیت دز اشاره کرد به گونه‌ای که در حال حاضر میزان گل و لای رودخانه بسیار بالا رفته و رسوبات پشت سد دز انباشته شده‌اند. برای جلوگیری از بالا آمدن حجم رسوبات تا آبگیرهای نیروگاه طرح‌های علاج بخشی مطرح شده و شرایط به گونه‌ای است که باید به سرعت نه تنها برای پایداری خاک و از دست نرفتن ارزش ملی تلاش شود بلکه از سوی دیگر کارآیی سد دز نیز باید حفظ شود و این سد از انباشتگی رسوبات نجات پیدا کند بنابراین سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مطالعات آبخیزداری در اطراف سد دز را آغاز کرده است تا با تعیین پوشش گیاهی مورد نیاز به پایداری خاک و کنترل رسوبات در منطقه کمک شود.

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود