نانو محک بهبود
تصفیه خانه ی فاضلاب،کمبود آب،بحران آب،آبیاری کشاورزی،پساب تصفیه شده،صنعت،آب زیر زمینی،نانو،محك،بهبود

به کارگیری پساب تصفیه خانه ی فاضلاب کاشان چرا و چگونه ؟

در شرایط کنونی که با کمبود منابع زیرز مینی آب مواجه هستیم توانایی بازیافت پساب یا فاضلاب­ های تصفیه شده ، امکان دسترسی به یک منبع مناسب برای مصارف گوناگون را ایجاد می کند.

از لحاظ تاریخی مفهوم استفاده از پساب­ های خانگی برای آبیاری رابیش از 2000 سال قبل درک کرده بودند که محصول ­ها در یونان با چنین پساب­ هایی آبیاری شدند.این امر در چین و در اروپا ،در کشور آلمان ،در قرن 16،کشاورزی با فاضلاب از متداول ­ترین کارها بود. از سال1912تا1987 در بخش­ های مختلف ایالات متحده استفاده ­ی مجدداز پساب برای آبیاری چمن­ ها،فلاشینگ توالت­ ها، آب برج ­های خنک کننده،آب تغذیه­ ی دیگ بخار، فرایند سرد کردن فلزها و فولاد،تغذیه­ ی آب­ های زیرزمینی با پساب بازیافتی مورد استفاده واقع شد.در سال 1984در توکیوی ژاپن پروژه­ ی بازیابی آب برای فلاش تانک­ های 19 ساختمان بزرگ مورد استفاده قرار گرفت حتی در بعضی جوامع که امکان توسعه­ ی آب شیرین وجود نداردبرخی جوامع به تحقیق و ارزیابی پتانسیل آن برای گزینه های استفاده­ ی مجددغیرمستقیم و مستقیم آن به عنوان آب شرب ادامه دادند.این اتفاق در امریکای جنوبی،شیلی،برزیل و جایی­ که زمین­ کافی­ وجود دارد یک جنبه اقتصادی تشویقی برای استفاده مجدد از فاضلاب برای جنگل­ کاری،کشاورزی،مراتع و در کل حفاظت از آب ایجاد می شود.

در منطقه­ ی خشکی مانند کاشان که با بحران آب نیزمواجه است اهمیت و ارزش استفاده ­­ی مجدد از فاضلاب قابل توجه است. دشت کاشان وضعیت بحرانی تری نسبت به میانگین کشوری داردو علی­رغم نصف میانگین بارندگی­ کشور دارای پتانسیل تبخیر بسیار بالایی است و هم­ چنین منابع­ آبی این دشت بسیار محدود بوده و درصد کمی از آن­ها صرف تغذیه­ ی منابع زیرزمینی می ­شود.اگر برداشت از چاه­ های غیر مجاز را نیز به آن اضافه کنیم وضعیت بسیار هشدار دهنده خواهد بود.

در اینجا می توانیم به صورت خلاصه به برخی از کاربردهای پساب تصفیه شده اشاره می کنیم:

-         آبیاری برای کشاورزی که بیشترین کاربرد را داراست.

-         آبیاری زمین­ های غیرکشاورزی مثل پارک ­ها،زمین­ های­ بازی، زمین­ های وسط اتوبان­ ها و بزرگراه ­ها،مناظر اطراف مناطق تجاری،اداره ­ها و صنعتی و مناظر اطراف مناطق مسکونی .

-          استفاده در صنعت؛ برج های خنک کننده بزرگترین نیاز برای بخش صنعت است.

-         تغذیه­ ی آب های زیرزمینی از طریق حوضچه های پخش یا تزریق مستقیم.

-         مصارف تفریحی مانند دریاچه های تفریحی و افزایش جریان آب رودخانه ها.

-         مصارف شهری غیر شرب شامل آب­ های آتشفشانی،دستگاه­ های تهویه مطبوع،فلاشینگ توالت­ ها،آب­ های ساختمان سازی،فلاشینگ شبکه فاضلابرو بهداشتی.

-         این آب­ ها می تواند به عنوان آب شرب با اختلاط آن در مخازن ذخیره­ ی آب یا در نهایت با ورود مستقیم آن به داخل شبکه توزیع انجام گیرد.

استفاده مجدد از پساب تصفیه شده جنبه های مثبتی نیز برای محیط زیست داشته به عنوان مثال در بعضی از مناطق به علت کمبود منابع آبی از فاضلاب برای آبیاری در بخش کشاورزی استفاده می شود و این موضوع آثار مخرب جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد می کند ولی با تصفیه­ ی فاضلاب و تبدیل آن به آبی با کیفیت پایین می توان این مشکل را مرتفع کرد.

از دیگر آثار این عمل در محیط زیست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-         جلوگیری از آلودگی آب ­های سطحی که در صورت تخلیه سبب آلودگی،و کاهش اکسیژن محلول در آب و کف و مرگ و میر ماهی­ ها می شود.

-         حفاظت از منابع آب شیرین

-         حفاظت خاک و جلوگیری از فرسایش زمین

-         کنترل بیابانی شدن و احیای بیابان­ ها با آبیاری و کوددهی به درختان.

بنابراین می توان با تصفیه­ ی مجدد فاضلاب به حفاظت از محیط زیست پرداخت و شدت آلودگی را تا حدودی کاهش داد و تا حدودی کمبود آب در مناطق خشک و نیمه خشکی مانند کاشان را جبران نموداز این­ رو برای استفاده مجدد از پساب باید آن­را مطابق استانداردهای محیط زیست تصفیه نمود و به بررسی دقیق کیفیت فاضلاب و شیوه­ ی مصرف و هدف و نوع محصول ها پرداخت و با مدیریت و ارایه راه ­کارهای مناسب و مطابق با شرایط زیست محیطی می توان از فاضلاب تصفیه شده استفاده نمود.

 

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود