نانو محک بهبود
بحران آب,کاشان , دشت کاشان،نانو،محك،بهبود

بحرانی به وسعت دشت کاشان

قبل از اینکه در مورد بحران منطقه ای به نام دشت کاشان سخن را آغاز کنیم به معرفی کوتاهی از این منطقه می پردازیم  دشت کاشان با مساحتی برابر 6950 کیلومتر مربع در شمال استان اصفهان و جنوب غرب تهران  واقع شده و از شمال به دریاچه نمک ،از شرق به حوضه کویر مرکزی و از جنوب به حوضه زاینده رود و از غرب به دلیجان محلات از حوضه قمرود محدود می شودو اگر بخواهیم منابع آب این منطقه را دسته بندی کنیم می توانیم بگوییم شامل رودخانه ها ،چاه­های عمیق ،نیمه عمیق ، قنات ها و چشمه سارها می باشدو اگر بخواهیم خیلی دقیقتر به موضوع نگاه کنیم به تفکیک 803 حلقه چاه عمیق ،1155 حلقه چاه نیمه عمیق ، 398 رشته قنات و262 چشمه در این منطقه وجود دارد.

 آنچه که شرایط را در این منطقه بحرانی کرده میزان بارندگی است که علی رغم نصف میانگین بارندگی کشور (حدود 130 میلی متر) داراي پتانسیل تبخیر بسیاربالایی(حدود 2600 میلی متر ) هم می باشد . این اعداد نشان دهنده این است که اولاً منابع آبی این دشت محدود بوده ثانیاً درصد بسیار کمی از این منابع محدود صرف تغذیه سفره هاي آب زیر زمینی میگردد و اکثراً از دسترس خارج می شوند. علاوه بر شرایط اقلیمی نامناسب این منطقه برداشت هاي بی رویه از سفره هاي دشت کاشان طی 3 دهه گذشته، موضوعی است که نگرانی هاي مسئولین و دست اندرکاران را صد چندان کرده است . به طور ي که طبق نظر مسئولین سازمان آب منطقه اي کاشان، در هر ثانیه 13 هزار لیتر آب از سفره هاي زیر زمینی دشت کاشان تخلیه می شود عمق  برخي از چاه هاي آب در منطقه كاشان به عمق 180 متر و كف رسيده است ، چاه هاي آب منطقه ابوزيد آباد از 40 به 180 و چاه هاي منطقه راوند به عمق 170 متري رسيده است و مرتب در حال پايين رفتن است اما از آب خبري نيست .

طبق مطالعه موسسه های مربوط به آب، ایران تا سال 2025در لیست کشورهای با کمبود آب قرار گرفته است و رتبه­ی سوم در برداشت آب در کشورهای جهان را دارد.

در برابر این بحران نه چندان ساده چه راه کارهایی را می توان پیشنهاد داد؟

اولین و مهم ترین موضوع در کاهش مصرف آب ایجاد فرهنگ صرفه جویی و مصرف بهینه آب در کلیه اقشار اعم از شهروندان ،بهره برداران بخش کشاورزی و صاحبان صنایع می باشد طبق آمارهای جهانی میانگین مصرف آب در جهان 75 لیتر درروز به ازای هر نفر می باشد این در حالی است که در ایران به 220 لیتر در روز هم می رسد.

البته سیاست گذاری های دولت و اجرای پروژه های عمرانی به منظور تغذیه سفره های زیر زمینی مانند اجرای شبکه فاضلاب شهری، پروژه های آبخیز داری، آبیاری تحت فشار، نیز در حفظ سفره های آب زیر زمینی موثر خواهد بود.
مرضیه صفری

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود