نانو محک بهبود
بي آبي،قرن جنگ آب،گياه پالايي،تصفيه پساب،گياهان آبي،خشكسالي،نانو،محك،بهبود

راه کاری برای سال های بی آبی

«قرن آینده قرن جنگ آب است » ،«50000 نفر در جهان در روز به علت آب ناسالم جان خود را از دست می دهند»،«یک میلیارد نفر هیچ گونه دسترسی به آب سالم ندارند»،«تا سال 2050بیش از نیمی از کشور ها در سراسر دنیا در تامین آب آشامیدنی مورد نیاز خود با بحران روبرو خواهند شد»،«تا 50 سال آینده قم و کاشان وجود نخواهد داشت»و....

تمام این حرف های به ظاهر شعار نشان دهنده ی این مطلب است که منابع تامین کننده  آب به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و این در حالی است که می توان با کمک فن آوری های موجود مانع از گسترش و توسعه ی بحران جهانی آب شویم .به عنوان مثال می توان در صنایع مختلف به جای استفاده از آب سالم از پساب تصفیه شده استفاده نمود. از میان روش های موجود برای تصفیه ی پساب برای استفاده ی مجدد، گیاه پالایی (Phytoremediation) روشی با صرفه ی اقتصادی ،زیست محیطی،و علمی است که می توان  با استفاده از گیاهان علفی و چوبی انواع آلاینده ها  شامل فلزها ، آفت کش ها و نفت را پاک سازی یا مهار می کند.

اگر چه گیاه پالایی یک روش به نسبت جدید است اما کاربرد آن قدمت طولانی دارد. در سال 1962 پژوهش هایی با استفاده از گیاهان آبی برای پالایش آب های آلوده به مواد پرتوزا در مناطق هسته ای روسیه شروع گردید،آنها مشاهده کردند که برخی گیاهان رشد یافته در خاک های آلوده بدون نشان دادن علایم سمیت قادر به تجمع مقادیر بالای فلز می باشند.

آلودگی آب و خاک به وسیله ی فلزهای سنگین به عنوان خطر بالقوه ی محیط زیستی (اکولوژیکی )محسوب می شود.اساس گیاه پالایی یک روش امید بخش برای پالایش خاک و آب ،جذب آلاینده ها یا محبوس شدن آن ها بوسیله ی گیاهان می باشد.

اگرچه این علم به سرعت در حال توسعه است امابررسی ها نشان داده  گیاه پالایی تجاری از لحاظ زمانی باید با دیگر فن آوری ها قابل رقابت کردن باشد بیشتر آزمایش های گیاه پالایی در مقیاس آزمایشگاهی صورت گرفته و این در حالی است که تفاوت هایی در شرایط طبیعی در قیاس با شرایط آزمایشگاهی وجود دارد.این فرایند ارزان است و برای کشور های در حال توسعه بسیار مناسب بوده و صرفه اقتصادی دارد.

در مجموع مشاهده می شود دنیای امروز می تواند با الهام از طبیعت و سامانه ی بی نقص و دست نخورده آن برای آنچه بوسیله ی بشر تخریب شده چاره ای بیاندیشد.

 

مرضیه صفری

 

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود