نانو محک بهبود
پسماند،كشاورزي،خطرناك،عادي،صنعتي،نانو،محك،بهبود

آشنایی با انواع "پس" در "پس ماند"

   در آستانه ی روز زمین پاک مهم ­ترین فعالیتی که همه ی تشکل های  زیست محیطی انجام می دهند حرکت نمادین پاک سازی طبیعت است در کنار این مهم آشنایی با پس ماند و مدیریت آن­ها مساله قابل تا ملی است، امروزه عصر تولید انبوه و مصرف انبوه در دنیا است و نتیجه­­ ی مصرف انبوه تولید حجم بالایی از پس ماند­های خانگی یا صنعتی می باشد. اگر چه مدیریت پس ماند ها مقوله ای است که در نهایت به برنامه ریزی دولت­مردان هر کشوری وابسته است ولی توجه تشکل های مردمی به این مساله بی تاثیر نخواهد بود.

   در قوانین موجود در ایران قانون مدیریت پس ماند وجود دارد که طبق تعریف آن پس ماند  به مواد جامد، مایع  و گاز (غیر از فاضلاب ) گفته می شود که به­ طور مستقیم یا غیر مستقیم حاصل از فعالیت انسان بوده و از نظر تولید کننده  زاید تلقی می شود.

انواع پس ماند ها در این تقسیم بندی شامل پس ماند های عادی،  پزشکی ، کشاورزی، صنعتی و ویژه

  اگر توجه و حساسیتی از طرف مردم به زباله ­وجود داشته باشد بر روی گزینه ی اول یعنی پس­ ماند های عادی است که البته این حساسیت نیز به­ وسیله­ ی آموزش­ ایجاد شده به عنوان مثال جمعیت کویر سبز طی ده دوره جشن کاغذ، فرهنگ  باز یافت(فرايند تبديل پس ماند به مواد يا انرژي قابل استفاده­ی مجدد) که بخشی از مدیریت اجرایی پس ماند می باشد نهادینه نموده است ولی انوع دیگر پس ماند ها که عموم مردم با آن ارتباط نزدیک ندارند از دید آن ها مخفی مانده در صورتی که  در طولانی مدت در سلامت و زندگی آن ها تاثیر مستقیم خواهد داشت به عنوان مثال پس ماند های پزشکی و آزمایشگاهی و نحوه­ ی دفع آن­ها بسیار قابل توجه است. آیا تمام زباله های ازمایشگاهی  (اعم از بخش دولتی و خصوصی ) توسط اتو کلا و های  موجود در بیمارستان های کاشان بی اثر می شوند؟

آیا در بخش زباله های کشاورزی لاشه های حیوان­ ها که در اثر بیماری از بین رفته اند به صورت بهداشتی معدوم می شوند ؟

آیا قوانین مربوط به پس ماند های صنعتی(پس ماندهاي  پالايشگاهي صنايع  گاز ، نفت و پتروشيمي و نيروگاهي) اجرا می شود یا اینکه آلاینده ها محیط زیست را بیش از گذشته تهدید می کند؟

در کنارآگاه شدن مردم در مورد مسایل زیست محیطی و ایجاد و اصلاح بعضی از قوانین و اجرایی شدن آن ها مهم­ترین مساله  بحرانی است که در مدیریت وجود دارد به عنوان مثال انکار بعضی از مشکلات زیست محیطی توسط مسولان، راه را برای هر نوع فعالیتی مشکل می سازد .

مرضیه صفری

 

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود