نانو محک بهبود
پرویز کردوانی +جمعیت کویر سبز+هوای پاک+کم آبی+صنایع

پرویز کردوانی در کاشان بیان کرد ؛ ساخت کارخانه های فولاد و خودروسازی و ایجاد بندر خشک در کویر نه توسعه یافتگی، که بلکه عقب ماندگی است

جغرافی‌دان و پدر علم کویرشناسی ایران پیش از ظهر شنبه در همایش گرامیداشت روز هوای پاک در کاشان نسبت به وضعیت بحرانی آب در کشور هشدار داد و تنها راه جبران را استفاده از دو نمونه از آب های غیرمتعارف دانست.

به گزارش کاشان آنلاین و به نقل از ایرنا پرویز کردوانی که در فرهنگسرای مهر و در جمع دهها تن از فعالان زیست محیطی از جمله اعضای جمعیت کویر سبز کاشان سخن می گفت وضعیت آب در کشور را بسیار بحرانی دانست و افزود : برای جبران این کم آبی باید مانند سایر کشورها به دنبال آب های غیرمتعارف از جمله فاضلاب های خانگی و پساب های صنعتی برویم.

 

وی با بیان این که آب شیرین با گذشت زمان کمتر و آب شور و فاضلاب زیاد می شود تصریح کرد: به علت زیاده روی در مصرف بی رویه، آب اقیانوس ها نیز در حال شوری و آلودگی بوده و بر اساس پژوهش ها بسیاری از آبزیان در حال از بین رفتن هستند.

 

کردوانی با اشاره لزوم توجه به استحصال آب های غیرمتعارف خاطرنشان کرد: حفر چاه های عمیق و نیمه عمیق که از دهه 40 در ایران آغاز شد، در ادامه با تلاش برای خودکفایی در محصولات کشاورزی شدت یافت و منجر به نابودی و از بین بردن منابع آب در کشور شده است.

 

کویرشناس برجسته ایران با یادآوری این که شمار چاه های آب غیر مجازی که هم اکنون در حال حفر است، بیش از چاه های غیر مجاز در حال انسداد می باشد افزود: هم اکنون نزدیک به 700 هزار حلقه چاه آب در کشور وجود دارد که باید 150 هزار حلقه بسته و از مدار خارج شود.

 

وی با انتقاد از ساخت کارخانه های فولاد و خودروسازی و ایجاد بندر خشک در کویر تصریح کرد: این امر نه تنها به توسعه یافتگی منجر نمی شود، بلکه عقب ماندگی است زیرا تولید فولاد به آب فراوانی نیاز دارد که در کویر نیست اما بدتر اینکه از روی چشم و هم چشمی استان های کویری به دنبال ساخت این نوع کارخانه ها هستند.

 

کردوانی انتقال آب از دریا برای جبران کم آبی را نیز مفید ندانست و عنوان کرد: انتقال آب از دریا به کویر با توجه به طولانی بودن مسیر " نزدیک به 900 کیلومتر " 10 درصد آب را انتقال می دهد، آن هم در دوره بلند 16 ساله در حالی که مردم هم اکنون به آب نیاز دارند.

 

جغرافیدان برجسته ایران افزود: در صورت تحقق این طرح نیز دوباره آب در اختیار وزارت نیرو قرار می گیرد و آن را در لوله تحویل می دهد که منجر به ساخت کارخانه، توسعه فضای سبز و راه اندازی کارواش می شود.

 

وی در ادامه با نادرست خواندن طرح باروری ابرها گفت: کسانی که این طرح را اختراع کردند، خودشان اجرا نمی کنند و می گویند که صرفه اقتصادی ندارد، چنان که مرکز باروری ابرها در یزد مشکل کم آبی این شهر را حل نکرد.

 

کردوانی کشت هندوانه را به عنوان بهترین و مغذی ترین میوه، بسیار مقرون به صرفه برشمرد و تصریح کرد: این محصول برای بزرگ شدن آب چندانی مصرف نمی کند، زیرا تعرق ندارد و آب زیادی خود را به بوته های مجاور می دهد در حالی که درختان گردو برای ادامه حیات خود و به بار نشستن، آب فراوانی نیاز دارند.

 

وی همچنین کاشت چمن را خیانتی به محیط زیست دانست و با تاکید بر حذف آن از فضای سبز یادآور شد: چمن سرطان زا بوده، در زمستان سرد و در تابستان گرم می شود و به گرم شدن محیط زیست کمک می کند.

 

فرماندار ویژه کاشان نیز در این همایش، آلودگی محیط زیست را عامل انسانی دانست و گفت: از سده 18 که موج صنعتی در اروپا آغاز شد و به سایر کشور ها و از جمله ایران آمد، آلودگی محیط زیست نیز شروع شد.

 

علی اکبر مرتضایی افزود: کمتر روزی را در تاریخ جهان سراغ داریم که در آن جنگ نبوده و دولت ها نیز تلاش های زیادی برای جلوگیری از جنگ داشتند اما ناسا با توجه به بررسی های جو کره زمین سال ها پیش اعلام کردع بود که در برخی کشورها نیاز به جنگ نیست؛ زیرا خشکسالی مشکلاتی را به وجود خواهد آورد که سرنوشت و آینده بشر به آن بستگی دارد.

 

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود