نانو محک بهبود
نانو +فناوری+آب و فاضلاب+آبفا+تصفیه آب+فلزات سنگین+

برای تامین آب بدون آرسنیک؛سامانه تصفیه آب با فناوری نانو در هشترود راه اندازی شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، سامانه‌ کاویتاسیون پلاسمایی به عنوان سامانه تصفیه آب با حضور مجید خدابخشی، استاندار آذربایجان شرقی و مسئولان شرکت آبفای این استان و دانشگاه تبریز، از شرکت پالایش پلاسما صنعت در شهرستان هشترود رونمایی شد.

سیستم کاویتاسیون پلاسمایی به‌صورت پکیج کامل تصفیه‌ آب آشامیدنی در تصفیه‌ آب نظر کهریزی به ظرفیت هزار مترمکعب در روز با هدف حذف فلزات سنگین (آرسنیک) با هزینه‌ تقریبی ۱۰ میلیارد ریال نصب و راه‌اندازی شده‌است. این سیستم به‌منظور حذف فلزات سنگین با مشارکت شرکت پالایش پلاسما صنعت، شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی و دانشگاه تبریز ساخته شده‌است.

نتایج به‌دست آمده نشان دهنده‌ توانایی این سیستم در کاهش فلزات سنگین به کمتر از میزان استاندارد و همچنین حذف  میکروارگانیسم‌های موجود در آب تا ۹۹درصد است.

همچنین این سیستم بوی نامطبوع آب (که در اینجا ناشی از آب سد و بوی آبزیان و ... است) را به‌طور کامل حذف می کند. این سیستم برای حذف فلزات سنگین نیاز به تنها ۵۰۰ وات انرژی به‌ازای هر مترمکعب آب دارد.

نتایج موفقیت آمیز این پروژه باعث شده‌است تا این شرکت در حال مذاکره با شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی برای پیاده‌سازی این سیستم در سایر مناطق مورد نیاز باشد. این سیستم مورد تأیید شرکت آبفای استان آذربایجان شرقی بوده و تعداد افراد تحت پوشش آن ۵۵۰۰ نفر هستند.

این فناوری پیش از این در پتروشیمی تبریز با موفقیت نصب و راه اندازی شده بود. بنا به ارزیابی انجمن مدیریت سبز اروپا واقع در آلمان و سوئیس که با همکاری شرکت آبفای استان آذربایجان شرقی و  انجمن مدیریت سبز ایران صورت گرفته این سیستم مورد تأیید اولیه‌ی آن سازمان قرار گرفته است و تأییدیه نهایی تا یک ماه آینده آماده خواهد شد.

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود