نانو محک بهبود

خطر ورود فاضلاب ها به رودخانه ها و درياي خزر جدي است

  ساري- /
    تبديل فرصت به تهديد
    رودخانه هاي معروف مازندران از جمله تجن، هراز، چشمه کيله، بابلرود، تالار و سياهرود در معرض تهديد زباله و فاضلاب هاي خانگي و بيمارستاني قرار دارد، چراکه روزانه صدها تن زباله چه به صورت فردي يا از سوي دستگاه هاي عمومي در حاشيه آن ريخته مي شود يا خانه هاي زيادي که درحاشيه رودخانه ها ساخته شده، فاضلاب خود را مستقيماً وارد آب رودخانه ها مي کنند. در چنين شرايطي است که به جاي اينکه بر زيبايي و اهميت اين شهرها افزوده شود و فرصتي براي توسعه شهرها به حساب بيايد، عاملي خطرآفرين براي ساکنان شهرها شده است. به عنوان مثال، محل دپوي زباله و کارخانه کمپوست شهرستان قائمشهر دقيقاً در فاصله کمي از رودخانه «تلار» در ضلع شرقي اين شهرقرار دارد؛ رودخانه اي که يکي از نقاط مهم استراحت و اقامت گردشگران و مسافران در حاشيه آن ساخته شده است. در فاصله اي به اندازه عرض اين رودخانه که حال کم کم دارد از بي آبي نفس هاي آخرش را مي کشد، بيمارستاني مدرن در حال ساخته شدن است. گردشگراني که در راه سفر به مشهد مقدس از اين مسير عبور مي کنند، به دليل امکاناتي که شهرداري در اين اقامتگاه ايجاد کرده شبي را براي استراحت وارد پارک تلار مي شوند، اما از بوي تعفن زباله در اين منطقه، فرار را بر قرار ترجيح مي دهند.
    
    سفره هاي خطرناک
    «قاسم نجف پور»، رئيس مرکز تحقيقات بيوتکنولوژي دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل براين باور است که آب هاي کثيف منشا آلودگي است و شيرابه هاي زباله وقتي شسته شود حلقه هاي سمي آن، آب هاي سطحي را نيز آلوده خواهد کرد، رودخانه ها و مواد غذايي مانند برنج را آلوده مي کند و آوردن آن برسر سفره ها خطرناک ترين موضوعي است که به نسل هاي بعدي سرايت مي کند. اما وي و همه ساکنان شمال از اين موضوع آگاهي دارند که سطح آب در اين خطه سرسبز بالاست و زباله هايي که به پاي کوه و دشت ريخته مي شود مواد سمي اش مثل يک بلاي آسماني با بارش باران از طريق آب و هواي آلوده حيات مردم را به خطر مي اندازد. خطري که اين روزها سايه شومش در سفره زندگي اغلب ساکنان اين ديار به عينه حس و لمس مي شود. البته گردشگران و مسافراني که اين مناطق را به عنوان مقصد سفرشان بر مي گزينند نيز از اين سفر پر خطر بي بهره نمي مانند.
    
    انتشار يک فيلم
    همين چند روز قبل بود که در شهرستان رامسر فيلم کوتاهي از توضيحات يکي از افراد بومي منطقه درباره آلودگي رودخانه اي انتشار يافت که هر انسان دلسوزي را حيرت زده و صد البته نگران مي کند. در اين فيلم، مرد ميانسالي که از اهالي منطقه است وقتي متوجه مي شود چند مسافر و گردشگر قصد استفاده از آب يک رودخانه در نزديکي دريا را دارند، از آنان مي خواهد که از اين آب استفاده نکنند و سپس توضيح مي دهد که در بالادست، آب اين رودخانه با فاضلاب بيمارستاني، خانگي و پساب سموم کشاورزي آلوده شده و براي انسان خطرناک است. وي در ادامه گفته هايش ادعا مي کند که در گذشته هاي نه چندان دور اين رودخانه پر از ماهي بوده و امروز به خاطر همين آلودگي ها ديگر اثري از ماهي نيست. توضيحات و شرحي که اين مرد از آلودگي رودخانه مي دهد چنان تاثرآور است که دل هر انساني را به درد مي آورد.
    لازم است توجه داشته باشيم که وضعيت نابسامان دفع فاضلاب هاي خانگي و ورود آن به رودخانه هاي مازندران و درياي خزر علاوه بر آلودگي رودخانه ها و دريا و خطراتي که براي انسان مي آفريند، پيامدهاي جبران ناپذيري در حوزه محيط زيست به همراه دارد؛ موضوع مهمي که در ميان گفته ها و تاکيدات مقامات مسئول نيز مطرح و تاکيد شده است.
    راه اندازي سامانه جمع آوري فاضلاب
    «حسينعلي ابراهيمي کارنامي»، مديرکل حفاظت محيط زيست مازندران نيز اعتقاد دارد که با توجه به وجود واحدهاي مسکوني زيادي در حاشيه رودخانه ها و بالا بودن سطح آب هاي زيرزميني در اين مناطق و نبود پوشش سامانه فاضلاب در بسياري از واحدهاي مسکوني، فاضلاب به رودخانه ها ريخته مي شود و تنها راهکار مقابله با اين مشکل راه اندازي سامانه جمع آوري فاضلاب و تصفيه آن در شهرهاي بزرگ و کوچک با جمعيت هاي مختلف و حتي روستاهاي حاشيه سواحل درياي خزر و رودخانه هاي منتهي به آن است.
    
    تدابير دولت
    
    دولت تدبير و اميد براي رفع مشکلات فاضلاب در استان هاي شمالي اعتبارات خوبي در نظر گرفته و قرار شده تا اجراي پروژه هاي فاضلاب در مازندران در کمترين زمان ممکن اجرايي شود، چرا که رودخانه ها بخش مهمي از شريان هاي اصلي حيات تلقي شده و در اين چارچوب طبق قانون، حفاظت و بهره برداري بهينه از آنها و همچنين حراست از بستر و حريم رودخانه ها يکي از مهم ترين مسئوليت هاي دولت تلقي شده است. هر چند رودخانه ها به عنوان يکي از اجزاي زنده محيط زيست در معرض تغيير و تحول از سوي عوامل مختلف طبيعي قرار دارد، اما با گسترش زندگي شهرنشيني، نقش انسان در ايجاد تغييرات تخريبي رودخانه ها بسيار عمده شده است. در کنار اين کار مهم دولت، ضرورت دارد تصفيه فاضلاب بر اساس استانداردهاي زيست محيطي انجام شود ضمن اينکه بايد بحث فاضلاب هاي بيمارستاني، خانگي و صنعتي که در حاشيه رودخانه ها واقع شده و هم اکنون در منطقه مشغول فعاليت هستند، تعيين تکليف شود.

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود