نانو محک بهبود

عرصه پركاربرد فناوري پلاسماي سرد

آيا تا به حال شنيده ايد که بتوان از يک فناوري در صنايع مختلف استفاده کرد و از آن مهم تر اين که يک فناوري بتواند چالش هاي متعدد، غيرمرتبط و در عين حال بسيار مهم و حياتي را در صنعت و اقتصاد و محيط زيست يکجا پاسخ دهد و برايش راه حل ارائه کند؟
    پاسخ مثبت است؛ پلتفرم فناوري پلاسماي سرد؛ يک فناوري دست يافتني با قابليت ها و کاربردهاي فراوان و تاثيرات شگفت انگيزتر. اين فناوري در صنايع متعدد امکان ورود دارد و حداقل اثر آن بهبود کيفيت محصولات و خدمات است. صنايع مختلفي که از کاربردهاي پلاسماي سرد بهره مند شده اند عبارتند از تصفيه آب و پساب، صنايع غذايي، کشاورزي، چاپ و بسته بندي، نساجي، خودرو، پزشکي و تجهيزات پزشکي، بيومتريال، دارويي، صنايع هوافضا، کوتينگ، اپتيک و الکترونيک و...
    براي مثال در صنعت نساجي پلاسما را به عنوان يک فرآيند سبز و خشک مي شناسند زيرا مي تواند به ميزان زيادي از مصرف آب در روش هاي سنتي بکاهد. البته اثرات ديگري نظير حذف يا کاهش استفاده از مواد مضر شيميايي، کاهش ميزان مصرف انرژي و نيز توليد محصولات با ويژگي هاي جديد (مانند آب گريزي) از توانمندي هاي ديگر اين فناوري در صنعت نساجي است که همگي به اثبات رسيده و تجاري شده است.
    در کشاورزي توليد محصولات مرغوب بدون استفاده از سموم و کودهاي شيميايي از آمال بشر است يا در صنايع غذايي ارائه مواد غذايي سالم، بهداشتي و ارگانيک بسيار حائز اهميت است. در تمام اين مثال ها پلاسماي سرد خدمات بي نظير خودش را ارائه مي کند.
    يکي از چالش هاي محيط زيستي مديريت صحيح آب و پساب است. سيستم تصفيه و پيش تصفيه آب و پساب توسط فناوري پلاسماي سرد يک راه حل اساسي در اين باره است. اين سيستم قابليت تصفيه پساب صنايع نفت و پتروشيمي، سکوهاي نفتي و نفتکش ها، شيرابه زباله هاي شهري، سيستم هاي پيش تصفيه فاضلاب شهري، فاضلاب بيمارستاني، فاضلاب هاي ويژه (پرتوزا)، صنايع چرم سازي، صنايع نساجي، سنگبري، صنايع داروسازي، فاضلاب قطارها و هواپيماها، سيستم آب شرب و فاضلاب کشتي هاي قاره پيما، تصفيه آب شرب حاوي فلز سنگين، فاضلاب هاي ويژه (پرتوزا) را دارد.
    در يک جمع بندي پلاسما قادر است در بعد اقتصادي، بهبود ارزش افزوده کالا و خدمات، افزايش بهره وري، از بعد انساني ايجاد توليد ايمن و مطمئن، حفظ سلامت جامعه و از بعد محيط زيست کاهش آلاينده هاي محيط زيست، کاهش مصرف مواد شيميايي، کاهش مصرف آب و کاهش مصرف انرژي را داشته باشد و به همين خاطر پلاسما به عنوان يک فناوري سبز شناخته شده است و آن را فناوري زيست سازگار و دوستدار محيط زيست ناميده اند.
    درسال هاي اخير در ايران متخصصان توانسته اند با حمايت ستاد ويژه توسعه فناوري نانو و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري سيستم هاي خوبي را طراحي و به بازار عرضه کنند ولي راه براي کار در اين زمينه بسيار گسترده بوده و از طرفي هم نيازمند توجه صاحبان کارخانجات و صنايع است.
    
    * کارشناس فناوري نانو
    

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود