نانو محک بهبود
نانو ذرات +آب و محیط زیست +المپاد فناوری نانو +

نانوذرات در خدمت ابرچالش هاي جهان

جام جم از برگزاري نخستين المپياد بين المللي فناوري نانو به ميزباني ايران گزارش مي دهد

نويسنده: سپيده شعرباف *

نخستين دوره المپياد دانشجويي فناوري نانو با هدف ايجاد فضاي رقابتي سالم و آشنايي دانشجويان با کاربردهاي فناوري نانو، از 22 تا 26 فروردين 97 در تهران برگزار شد. اين المپياد که سال هاي پيش به صورت ملي در کشور برگزار شده بود، با هدف تعامل بيشتر بين کشورهاي پيشرو در زمينه نانو امسال براي نخستين بار به صورت بين المللي برگزار شد. در اولين دوره اين مسابقات علمي دانشجويي تيم کره جنوبي در بخش نوآوري، ايران در بخش کسب و کار و مالزي در بخش علم و فناوري رتبه اول را به دست آوردند. برگزاري چنين رقابت هاي علمي فرصت هاي هم افزايي بيشتر را براي محققان ايجاد مي کند تا چالش هاي جهاني را با همفکري جهاني حل کنند. در ادامه با مسئولان برگزاري و برندگان اين رقابت به گفت وگو نشسته ايم تا از قابليت هاي فناورانه دستاوردهايشان در حل معضلات صنعتي و زيست محيطي ملي و بين المللي بيشتر مطلع شويم.
    
    نگاه فناوري نانو به معضلات بين المللي
    موضوع اصلي اين دوره از المپياد فناوري نانو حوزه آب و محيط زيست و هدف اصلي پرداختن به ايده هايي است که به حل يک چالش بين المللي کمک کند. اين المپياد با حضور دو تيم از ايران و تيم هاي کره جنوبي، تايوان، روسيه، مالزي و سه تيم از اتحاديه اروپا برگزار شد. بهترين جايزه در حوزه نوآوري به تيم کره جنوبي، در حوزه علمي به تيم مالزي و در حوزه تجاري سازي به تيم اول ايران تعلق گرفت و تيم تايوان بالاترين امتياز در مجموع سه رشته را دريافت کرد.
    دکتر سعيد سرکار، رئيس ستاد توسعه فناوري نانو، در مراسم اختتاميه اين المپياد را زماني براي ترغيب شرکت کنندگان براي تجاري سازي نوآوري ها و ايده ها دانست و گفت: کارگاه هاي آموزشي در موضوع آب و محيط زيست از نقاط قوت اين المپياد است که مي تواند به توسعه فناوري نانو در حوزه آب و محيط زيست کمک کند. با توجه به ظرفيت و توان علمي و فناوري ايران، توسعه صنعتي فناوري نانو از اهداف ستاد فناوري نانو است و اميدواريم بعد از اين المپياد شرکت ها نسبت به ايده هاي مطرح شده در المپياد توجه بيشتري داشته باشند و فرصت هاي تجاري سازي را غنيمت شمارند.
    سعيد حاتمي خواه، دبير اجرايي اولين دوره المپياد بين المللي فناوري نانو، در مورد روند گسترده شدن تيم هاي شرکت کننده در اين المپياد به جام جم گفت: المپياد بين المللي فناوري نانو نخستين بار با ايده ايران مطرح شد و بعد از سه سال مذاکره با کشورهاي روسيه، کره جنوبي، تايوان، مالزي و اتحاديه اروپا کميته راهبري المپياد بين المللي نانو تشکيل شد. به اين ترتيب اولين دوره اين المپياد به ميزباني ايران و در تهران برگزار شد. وي افزود: از مهم ترين اهداف برگزاري اين المپياد جهت دهي به دانشجويان فراتر از مرزها براي حل چالش هاي بين المللي است. همچنين دانشجويان اين فرصت را پيدا مي کنند که از سه جنبه به ايده هاي خود نگاه کنند. پردازش يک ايده خوب که از نظر علمي سطح بالايي داشته باشد و بتوان آن را تجاري سازي کرد، مهم ترين اهداف در نظر گرفته شده براي پايداري و نتيجه بخش بودن ايده هاي اوليه است. براي اين که يک ايده بتواند به حل چالش هاي جهاني کمک کند، بايد مسير درستي را بپيمايد تا به ايده اي پايدار و عملي تبديل شود. توجه اصلي اين رقابت نيز به نوآوري در ايده پردازي، علم و فناوري و تجاري سازي ايده هاست. پروفسور کونگ شين، از اعضاي کميته راهبري نخستين المپياد نانو و نماينده کشور کره جنوبي، فناوري نانو را ابزاري قدرتمند براي مقابله با چالش هاي جهاني عنوان کرد و افزود: مي توان از اين فناوري براي ارائه راهکارهاي جديد براي حل مشکلات جهاني استفاده کرد.
    
    شکوفايي نوآوري و خلاقيت در فناوري نانو
    در مراسم اختتاميه اين المپياد که در پارک فناوري پرديس برگزار شد، دکتر علي بيت اللهي، رئيس کميته راهبري المپياد بين المللي نانو و معاون ستاد فناوري نانو، ايده هاي مطرح شده تيم ها براي رفع چالش هاي رقابت را جالب توجه دانست و در گفت وگو با جام جم يادآور شد: اين ايده دو سال پيش از طرف ايران در مجمع آسيايي نانو مطرح شد. چون سابقه هشت سال برگزاري المپياد را داريم و ايران جايگاه خوبي از اين نظر دارد، دبيرخانه دائمي اين المپياد نيز در ايران تشکيل شد.
    وي افزود: با توجه به رويکردي که اين المپياد براي جهت دهي پژوهش هاي دانشجويان به سمت حل معضلات بين المللي اتخاد کرده است، اميدواريم با اين رويکرد گام موثري در راستاي انجام پژوهش هاي هدفمند برداشته شود. در عين حال شاخص هايي که براي ارزيابي اين المپياد انتخاب شده است، متفاوت با ديگر المپيادهايي است که ارزيابي دانش پژوه بيشتر بر پايه محفوظات افراد سنجيده مي شود. اين شاخص ها شامل نوآوري، خلاقيت و اثرگذاري طرح هاي ارائه و بررسي از جنبه پياده سازي در يک کسب وکار است. بنابراين لازم است موضوعات به صورت جامع بررسي شود تا خروجي ها به صورت کسب و کارهاي نوپا و نوآور خود را نشان دهد. دکتر بيت اللهي در خصوص مراحلي که اين ايده ها براي تجاري سازي بايد طي کنند، گفت: اين ايده ها با توجه به دوره ها و کارگاه هاي مربوط به تجاري سازي و راه اندازي شرکت، مي تواند از حالت ايده تئوري و آزمايشگاهي به محصول صنعتي تبديل شود و نياز يک بخش را تامين کند. يکي از اهداف اين المپياد پياده سازي ايده هاي محققان خلاق در مقياس صنعتي است. از نکات مثبت اين المپياد کار گروهي شرکت کنندگان بود که موجب هم افزايي در ايده پردازي و پياده سازي راه حل هاي کاربردي شد. ما اميدواريم در آينده با حضور سرمايه گذاران خطرپذير در پنل ارزيابي کسب و کار، بتوانيم گام هاي بعدي را محکم تر برداريم و طرح ها بيشتر به عملي شدن نزديک شود.
    
    موضوع پژوهشي تيم تايوان: تصفيه آب به کمک غشاي نانويي متخلخل
    تيم تايوان در المپياد فناوري نانو مجموع امتيازات بالاتري را نسبت به ساير تيم ها دريافت کردند. پژوهش اين تيم در زمينه طراحي، توليد و استفاده کاربردي از غشاي نانويي متخلخل براي پاکسازي منابع آبي است. گرمايش جهاني و کاهش منابع آب دو موضوع مهم جهان در عصر حاضر است. استفاده از غشاهاي نانويي براي پاکسازي آّب، دسترسي به منابع آب بدون آلودگي را ممکن مي سازد و مي توان در مناطق مختلف زمين از اين فناوري استفاده کرد. آلن تانگ، استاد دانشگاه ملي تايوان، در مراسم اختتاميه المپياد، کيفيت بالاي کارگاه هاي آموزشي را يکي از نقاط قوت اين دوره رقابت هاي علمي عنوان کرد و المپياد را فرصت مناسبي براي محک زدن توانمندي شرکت کنندگان دانست.
    
    پردازش در ابعاد نانو
    گيچانگ نوح (Gichang Noh)، دانشجوي کارشناسي ارشد فيزيک دانشگاه آجوا کره جنوبي، درباره طرح نوآورانه در زمينه پردازش کوانتومي که به تنهايي در المپياد ارائه داد به جام جم گفت: با افزايش حجم داده ها و مواجهه با کلان داده ها (Big Data)، نياز به نسل جديد واحدهاي پردازش اطلاعات به وجود آمده است. پردازش کوانتومي و ذخيره سازي اطلاعات به کمک سامانه کوانتومي روشي براي پردازش اطلاعات بيشتر در کوتاه ترين زمان ممکن است. با استفاده از واحدهاي پردازش کوانتومي مي توان مسائل خاصي را با سرعت زياد حل کرد و به ذخيره سازي و انجام عمليات روي داده ها کمک مي کند. براي حل اين مشکل ايده ما استفاده از يک ميدان الکتريکي و مغناطيسي براي شبيه سازي و پيش بيني نحوه پردازش داده ها در ابعاد کوانتومي بود.
    
    المپياد نانو، راهي براي تبديل دانش به محصول
    اوشوا سو زيان (Oshua soo Zheyan)، دانشجوي کارشناسي ارشد شيمي کاتاليست دانشگاه ملي مالزي، به نمايندگي از گروه مالزي که برنده بخش علمي اين المپياد بود به جام جم گفت: فعاليت ما در زمينه استفاده از فناوري نانو براي تصفيه فاضلاب و جدا کردن فلزات سنگين از آب است. هر کدام از افراد گروه ما روي يک ماده کار مي کرد و در نهايت همه گروه به دنبال ارائه راه حلي براي تصفيه فاضلاب هستيم. وي افزود: شرکت در اين رقابت بين المللي براي ما فرصت خوبي براي معرفي فعاليت هاي علمي است که در اين زمينه انجام داده ايم. همچنين در چنين برنامه هايي فرصت آشنايي با فعاليت ديگر گروه ها و کشورها فراهم مي شود. حضور در اين برنامه ها فضاي کار را از حالت آزمايشگاهي خارج و فرصت معرفي کار به فضاي تجاري را فراهم مي کند. کشور ما در حوزه مطالعات علمي موفق است و اين دانش بايد جايي کاربرد اصلي خود را نيز پيدا کند که اين کارگاه فرصت خوبي براي تمرين در اين زمينه بود.
    
    تصفيه کننده هاي نانويي پساب هاي صنعتي
    سيدمهدي قاسمي، دانشجوي کارشناسي ارشد مهندسي شيمي دانشگاه فردوسي مشهد، تنوع رشته هاي تحصيلي اعضاي تيم را يکي از دلايل کسب موفقيت و به نتيجه رسيدن پروژه دانست و به جام جم گفت: با توجه به اين که تامين آب اهميت زيادي در جهان دارد، ما به دنبال بازيابي آلاينده هاي فلزي از پساب هاي صنعتي هستيم و مورد مطالعاتي کروم را بررسي مي کنيم. در اين طرح به کمک فناوري نانو توانستيم اين فلز سنگين را حذف کنيم و آب تصفيه شده را دوباره به صنعت بازگردانيم. مشابه طرح تصفيه کروم، طرح هاي ديگري نيز در دنيا وجود دارد، اما ما به کمک فناوري نانو، هزينه ها را بسيار کاهش داده و يک طرح محيط زيستي و اقتصادي را ارائه داديم.
    وي در خصوص کاربردهاي طرح پژوهشي شان گفت: نتايج اين طرح علاوه بر کمک به حل مشکلات محيط زيستي، باعث ايجاد درآمد مي شود و ايده اي اقتصادي به دنبال دارد. قاسمي همچنين به فرصت هاي به دست آمده در طول برگزاري المپياد اشاره کرد و افزود: در اين المپياد امکان ارتباط با محققان کشورهاي مختلف وجود داشت و ايده هاي دانشگاه هاي دنيا به اشتراک گذاشته شد و فرصت خوبي براي تبادل نظر فراهم بود.
    
    * روزنامه نگار
    

دیدگاه خود را ارسال نمایید

ما را دنبال کنید

نانو,محک,بهبود نانو,محک,بهبود